Свештеник одговори што значи ако сонувате некој светец: Божјото угодување не се појавува непотребно

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Денес е голем празник: Оваа работа не смеете да ја направите на денешен ден

Денес е Воведение на Пресвета Богородица. Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на...

Едно дете успеало да излезе од автобусот кога се вратило да спасува, изгорело

Сакаме да ја знаеме вистината, за да даде надеж дека нема да се повторат вакви тешки последици, вели Азем Садики, градоначалникот на Општина Студеничани,...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...

Дали некогаш ви се случило ова? На порталот „Светосавjeе“ го најдовме одговорот на свештеникот на прашањето за кое многумина се интересираат – што значи кога сонуваме за светец?

Прашањето вака беше поставено: Драг Отец, ме интересира што значи да се сонува за светци. Честопати некој светец ми се појавува во сон. Сонував за Свети Василиј Острошки. Во сон, неговите мошти беа изнесени од црквата. Многу плачев и имав чудно чувство. Неколку пати сонував и за Велики петок, и еднаш за Дева Марија.

Еве го одговорот: Драга сестра, не се лути што како одговор на твоето прашање ќе го искористам одговорот на една сестра, која пред две години ги имаше истите соништа, дури сонуваше за скоро иста личност. Сонувала за светец со стап, кога го препознала како Свети Никола Чудотворец, а вие во сон ги видовте моштите на Свети Василиј Чудотворец. Двете сонувавте за Велики петок и Пресвета Богородица.

Како во нејзиното писмо, така и во вашето писмо, всушност, нема прашања на кои треба да одговорам. Вие едноставно кажувате работи и појави што ви се случуваат за време на спиењето. Вие само прашувате: „Што значи да сонуваш за Светци? „Според соновник, што треба да значи тоа? И, вие сте сосема сигурни дека тие се светци, затоа што ги гледате и моштите на Свети Василије Острошки, како се изнесени од црквата. Дури и Пресвета Богородица ве повика (или беше Велики петок?).

И дали некогаш сте помислиле дека ова може да биде измама, бидејќи според учењето на Светото Писмо, духовите на злото можат да добијат форма на ангела или праведен човек, како што вели Светиот апостол Павле: „И не чудо; зашто самиот Сатана се претвора во ангел на светлината “(2. Кор. 11:14). Многу луѓе сонуваат и неразумно веруваат во тие соништа, како да се тоа Божји знаци на заедништво со нас. Евангелската вистина е дека има пророчки соништа, кои се од Бога.

Имаме примери за тоа и во Стариот завет: појавата на Ангелот Божји на пророкот Даниел, предок Јаков (внук на Авраам), Агар во пустината, пророкот Јона и други познати појави. Сепак, соништата немаат преовладувачко значење за откривањето на Стариот Завет. Ниту еден голем пророк не се однесува на нив и на едно место (Второзаконие 13: 1-5) е експлицитно предупреден за опасноста соништата да бидат погрешно сфатени како откровение и да доведат до отпадништво. Во Новиот Завет, Ангелот му се јавува на Јосиф прво во Витлеем, а потоа и во Египет, за заштита на Исус и Пресвета Богородица.

Исто така, прочитавме за појавувањето пред апостолите Петар и Павле. Сепак, дури и тука апостолите советуваат претпазливост да не веруваат во соништата (слично, затоа, овие сонувачи го валкаат телото и го презираат Господството (на Бога) и славите на богохулењето на Јуда 8) и предупредуваат на лажните учители, кои само се повикуваат соништа. Оттука, никој од писателите на Новиот Завет не се обидува да заснова поважна порака на соништата.

Во „Литијата на светците“ имаме многу примери, кога ангели и светци се појавиле и на светиот Божји народ и ги предупредувале на општите или индивидуалните проблеми и опасности. Но, тоа беше внимателно, со посебен план на Бога, од корист на целата нација. Ти, драга сестра, не напиша ништо за пораките што ти ги пренесоа овие светци (дури и Пресвета Богородица) во сон, за да можеш да им ги пренесеш на соседите и на сите нас. Вие само пишувате дека плачевте кога ги видовте моштите на Свети Василије Острошки и дека имавте чудно чувство во сонот.

Светците не се појавуваат без итна потреба или известување за некаква неволја. Затоа, ве молам, бидете многу внимателни во врска со тие соништа, така што, не дај Боже, да не бидете горди и да размислите како, ете, светите Божји луѓе имаат нешто заедничко со вас во вашите соништа. Светите отци нè учат да бидеме многу претпазливи со соништата, затоа што почесто во нив се појавува ѓаволот, маскиран во ангел, светец, Пресвета Богородица, дури и во самиот Господ Христос, за да нè доведе во заблуда.

Затоа, поискусните духовно нè советуваат да не веруваме во ваквите виденија, смирено припитомувајќи се себеси, дека не сме достојни за Божјиот изглед, што ќе го срами измамникот од самиот почеток. Која е Божјата волја, секако ќе се случи, а ако тоа е демонска измама, ќе се спасиме од несериозната наивност. Сонот е лага, а Бог е Вистината!

Отец Душан

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...
error: Содржината е заклучена!