СЕКОЕ УТРО ДОДАВА ЛАЖИЦА ОД ОВОЈ ЗАЧИН ВО КАФЕТО: Еден месец подоцна можеше да влезе во фармерките од средно!

Кафето само по себе е добар сојузник за слабеење, но може да биде и подобро. Toa ќе го забрза метаболизмот, а ако редовно вежбате и се храните правилно, брзо ќе ја доведете фигурата до совршенство.

Нутриционистката Лиза Ричардс нагласува дека најдобро е да се држите до редовно, црно кафе без додадено млеко и шеќер, бидејќи на тој начин ги трошиме непотребните калории.

Тој исто така советува еднаш дневно да додавате малку цимет во кафето. Таа со личен пример дознала колку е моќно кафето во комбинација со цимет.

Имено, секое утро таа додавала по една кафена лажичка од овој зачин во својот омилен пијалок. За еден месец забележала значителна разлика во тежината.

Таа успеа да ослабе 4 килограми и да се ослободи од салото кое со години го имаше на стомакот. „Циметот ја поттикнува термогенезата во телото“, објаснува Ричардс и на тој начин доведува до топење на масните наслаги.

“Тоа е процес на загревање на телото и може да предизвика да согоруваме повеќе калории. Покрај тоа, циметот е природна опција за стимулирање на термогенезата и секако е подобар избор од разни додатоци кои можат да го направат истото”, објаснува таа.

Напоменува и дека ова не е волшебна напивка и дека резултатите нема да бидат видливи без корекција на исхраната и воведување физичка активност.

(Stil.kurir.rs)

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!