Секоја вечер го мачка лицето со овој крем: Изгледа 10 години помладо од своите пријателки!

НЕБОТО ГИ ИЗБРА СВОИТЕ МИЛЕНИЦИ: Овие 3 знаци ќе имаат најмногу среќа во август!

Многу пријатности и неочекувани настани - свадба, породување, селидба, започнување нов биснис. Летото на сите ни носи многу возбуда и добро расположение, а месецот што...

Молитва кон Пресвета Богородица за милост и исцелување

Пресвета Богородица е застапник пред Бога за секој од нас. Можеме кон неа можеме да ѝ ја читаме секогаш кога ќе почувствуваме потреба од...

КОГА ВО ЖИВОТОТ СЕ ПОЈАВАТ НЕВОЛЈИ И ПРОБЛЕМИ, ИЗГОВОРЕТЕ ГИ ОВИЕ 3 РЕЧЕНИЦИ: Ги намалуваат тешкотиите и ги менуваат работите на подобро!

3 реченици кои треба да ги кажете во тешките моменти во животот – еве како да ги намалите неволјите и проблемите! Низ животот наизменично се...

Денес е ПЕТРОВДЕН: Ова утро измијте се со роса, а овие обичаи СТРОГО забрануваат една работа

Нашата православна црква и нејзините празници денес го слават еден од најголемите празници, Петровден. Во пресрет на големиот празник се бере цвеќе и се...

Што се случува по смртта – сведоштво на девојка која се вратила од мртвите ќе ве остави без текст

Ако некогаш сте се прашувале каков е задгробниот живот, ова е совршена прилика да дознаете! Во моментот на смртта, некоја чудна енергија ја носи...

Една жена споделила дека прави домашен крем за лице и секоја вечер со него ја мачка кожата. Вели дека овој ритуал го научила од мајка ѝ и дека со години се придржува до него. Тврди дека никогаш не купила ниту еден крем против брчки.

Дали е до генетиката или до кремот, не се знае, но таа изгледа многу младо за своите години, па дури и 10 години помладо од пријателките со кои некогаш заедно одела во средно училиште.

Ова е рецептот за нејзиниот домашен крем:

  • 1 лажица домашен мед
  • 1 лажица вазелин
  • 1-2 капки јод
  • 1 лажица рицинусово масло

Приготвување: Сите состојки се ставаат во стаклена тегличка и добро се мешаат со дрвена лажичка. Се чува во фрижидер, но не подолго од еден месец и не треба да се прави дупла доза.

Таа секоја вечер ја храни кожата со овој крем и не се грижи за брчките, бидејќи воопшто ги нема. Вазелинот можете да го користите и во овие ситуации:

1. Средување на веѓите
Ако веѓите ви се разбушавиле и не можете да ги скротите, само нанесете малку вазелин на нив и исчешлајте си го четкичка за веѓи. Ќе бидете воодушевени!

2. Меки и долги трепки
Повеќето жени не се задоволни од природната должина на трепките, но и тука може да ви помогне вазелинот. Тој е одлична и евтина замена за скапи серуми и масла. Користете четкичка од стара маскара за секоја вечер да нанесете малку вазелин на трепките. За кратко време би требало да ги воочите првите промени.

3. Пилинг за тело
Измешајте вазелин со шеќер и ќе го добиете најевтиниот, а најдобриот пилинг.
4. Вадење шминка
Ако сте го потрошиле млекото за чистење, шминката можете да ја отстраните и со маслиново масло или вазелин без никаква мака.

5. Отстранете ја гумата за џвакање од облеката
Ако ви се залепила гума за џвакање за облеката, отстранете ја со вазелин. Нанесете малку вазелин на гумата за џвакање и неговите масла ќе ја разградат. Остатоците отстранете ги со нож.

6. Пилинг за усни
Со лесен пилинг на усните и подрачјето околу нив ќе го отстранете мртвиот, несаканиот дел од кожата. Добар трик е да нанесете вазелин на четкичка за заби и внимателно да ги триете усните – несаканите дамки ќе исчезнат, а усните ќе ви бидат меки и свежи.

7. Крем за тело
Вазелинот можете да го користите како хидратантен крем за телото, особено на деловите каде што кожата најчесто се суши и каде што најчесто доаѓа до задебелување, како на пример на лактите.

8. Подлога за парфем
Вазелинот ќе ви помогне мирисот од парфемот подолго да остане на вашата кожа. На местата каде што нанесувате парфем, најпрво намачкајте тенок слој вазелин и потоа попрскајте.

9. Наместо фластер
За да одбегнете создавање плускавци, на клучните точки нанесете вазелин пред да обуете нови патики или чевли.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Со пластично шише лесно може да ви го украдат автомобилот (ВИДЕО)

Ако видите пластично шише кај гумата на вашиот автомобил веднаш повикајте полиција, бидејќи овој метод е еден од најновите за кражба на возила, измислен...

Родители, не игнорирајте ако вашето дете си ги грицка ноктите – еве што може да значи таа навика

Голем број деца кога ќе наполнат пет или шест години почнуваат да ги грицкаат ноктите или таа навика се создава во адолесценцијата, па родителите...

„Злобни“ растенија кои ќе ви донесат несреќа: Можеби веќе ги имате во ваша близина

Се верува дека секое растение симболизира нешто и има одреден ефект, а многу од овие верувања останале меѓу луѓето до ден-денес. Како што се верува...
error: Содржината е заклучена!