СЕКОЈА НОЌ СТАВАЛА ПРАШАК ЗА ПЕЦИВО ВО ОДВОДОТ: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе го направите истото

Смесата е еколошки многу подобра од купување производи кои содржат силни хемикалии. Ако затнувањето е постојан проблем со вашите цевки, постои начин како да го спречите тоа и да го направите вашиот водоводен систем да работи одлично.

Сè што треба да направите е повремено преку ноќ да ја истурате смесата од состојките што речиси секој ја има во својот дом во одводите, а рецептот е следниов: измешајте половина шолја прашок за пециво и сол, половина литар оцет и литар и половина зовриена вода.

Ова ќе работи на сите одводи, во мијалници, тушеви и кади. А со тоа, смесата е еколошки многу подобра од купување производи кои содржат силни хемикалии. Направете ја постапката непосредно пред спиење за растворот да трае што подолго, т.е. Цела ноќ.

Важно е да се има предвид дека не треба да користите славини над одводот за време на ноќните издигнувања бидејќи тоа ќе го поништи ефектот на смесата што се исплакнува со вода. Првото нешто што треба да направите е да го истурите прашокот за пециво во одводот.

Додадете го оцетот и оставете ја смесата да се пени околу една минута. Исплакнете ја пената со најмалку три литри врела вода. Тоа ќе помогне да се разградат мастите и емулгираните масти, па оцетот помешан со топла вода полесно поминува низ цевките и продолжува да ги чисти.

Можете исто така да следите некои превентивни упатства за да спречите одводнување. Пред миење, добро исчистете ги садовите од остатоци од храна и трошки, бидејќи храната најчесто се таложи во одводите.

Користете мрежа на одводот со што е можно помалку дупки за да спречите да завршат во одводот. Не истурајте масло во мијалникот, туку фрлете го во тоалет или, ако можете, во шише, а потоа во ѓубре.

Зрната кафе се многу тврди и иако кафето е храна, неговото зрно е тврдо како дрво, па можеме да заклучиме дека машините за кафе не се препорачува да се мијат во мијалник со талогот од кафе.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!