СЕКОЈ ТРЕТ ДЕН ГО СТАВАМ СОДАТА НА ПРСТИТЕ: Така решавам еден од најтешките проблеми

Габите на нозете и ноктите најчесто се резултат на влага, мувла или квасец и често се болни и непријатни. Бело или жолто место на врвот на ноктот е најчесто првата фаза на инфекција на ноктите, т.е. габа.

Тие можат да ја менуваат формата и бојата со текот на времето, а ноктот може да почне да се шушка, што може да биде многу непријатно. Без третман, габата обично не може да се ослободи, а она што веројатно не сте го знаеле е дека сода бикарбоната е едно од домашните поефикасни лекови за габа.

Како да користите сода за да помогнете во габата? Мешавината на сода и оцет е добра токму затоа што сода бикарбоната не е фунгицидна, што значи дека нема да убие габи, туку ќе спречи нивно ширење и растење, додека оцет се користи за уништување на габи. Ви требаат:

  • 4 до 5 лажици сода бикарбона
  • 1 чаша бел или јаболков оцет
  • вода
  • конзерва за наводнување на нозете
  • хартиена крпа

Измешајте една чаша оцет во водата што претходно ја истуривте во садот за натопување на стапалата. Потопете околу 15 минути, а потоа исушете го со хартиени крпи.

Повторете го ова уште еднаш, но овој пат додадете 4 до 5 лажици сода бикарбона. Повторете неколку пати на ден, двапати без и со сода бикарбона. Идејата за оваа постапка е дека оцетот прво ќе ги уништи габите, а содата ќе го спречи нивниот понатамошен раст и ширење.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!