СЕ ОМАЖИВ ЗА РАЗВЕДЕН МАЖ: Тогаш сфатив дека „поранешна сопруга“ не постои

Веќе можам да ја бранам мојата дисертација на тема „брак со веќе разведен маж“

Верувам дека не сум единствената што може да магистрира на оваа тема. Лесно можам да докажам дека кога ќе се омажиш за разведен маж , ќе се омажиш за неговото семејство, мама и тато, децата, па дури и неговата поранешна сопруга

Никогаш не влегува во вашиот брак како слободен човек не! Ако веќе бил оженет, никогаш повеќе нема да биде слободен – без разлика што е разведен. Се омажив за човек кој ме сакаше: ми купуваше подароци, ми зготви ручек, ме носеше во ресторани, носеше парфеми од службени патувања; Беше нежен и прекрасен сопруг.

Во исто време, тој не престанал да биде татко , а со тоа, од една страна, продолжил да биде во „ заедница“ со својата поранешна сопруга. Не ме сфаќајте погрешно, тој не беше во брак со неа, не во традиционална смисла на зборот, но секако беше во некаква нераскинлива врска со неа.

Грижејќи се за децата, се грижеше и за бившата. Тој ѝ правеше мали поправки на куќата, им носеше залихи од пазар во сабота кога пазареше и за нашата куќа. Тогаш сфатив дека не можеш да „ репрограмираш “ разведен маж за да ги заборави поранешните навики… Не, тој брачен код е секогаш присутен во неговиот мозок.

Еднаш бевме на одмор во Турција и само ме погоди сознанието: тој веќе бил тука со неа! Овде јадеа морска храна и играа покрај распеаната фонтана. Кога го сфатив тоа, ме удри како гром од ведро небо. Од летниот одмор се вратив послаба 4 килограми.

Мојот сопруг прво негираше се, ме нарече параноична, а по неколку дена призна дека ова им е омилен хотел за одмор. Уште еден шок дојде кога ручавме со неговите родители. По вкусниот оброк и многу вино, ја замолив мојата свекрва да ми покаже слики од неговата сопруга од неговите млади денови.

Помеѓу фотографиите од бебешкото лице на мојот сопруг, се појавија фотографии од неговата прва венчавка, фотосесија во борова шума, невеста во нежен венчален фустан го гледа заљубено… Се чувствував како се гушам, сакав да викам: Доста, не можам повеќе;“ Но, немав право да го правам тоа –; знаев дека се мажам за разведен маж, само што не бев свесна во што се навлегувам.

Затоа би сакал да ја предупредам секоја девојка на планетава да не се мажи за маж кој веќе имал жена, бидејќи „бившиата“ како збор не постои. Таа секогаш ќе му биде жена, без разлика на разводот, без разлика што те сака, без разлика што и тој со задоволство те избрал тебе – тој е веќе зафатен.

Споделете ја оваа емотивна исповед на оваа девојка да испратите порака до сите кои ќе се осмелат на ваков чекор!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!