Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но… се случиле непланирани работи.

Ова е нејзината исповед за српските медиуми: Откако мојот маж почина пред пет години останав само со четири сина, сама на овој свет… никого немав освен нив. Ми беше многу тешко, се плашев за иднината, растењето на децата, обврските… Минатата година мојот свекор ми понуди да се омажам за него, со оглед дека свекрвата почина една година по трагедијата на мојот сопруг.

Се чувствував одвратно кога ми кажа да се омажам со него, но потоа проба да ми објасни дека тоа е за мое добро, дека ќе ми остане неговата пензија и дека на тој начин ќе ја решам мојата иднина. Инаку, свекорот има германска пензија и тоа многу добра. Месец дена се кршев, размислував и на крајот се согласив.

Се беше во ред кога нашиот однос е во прашање, меѓутоа пред еден месец прв пат ги минавме границите на нашиот однос, свекор- снаа. Иако се венчавме ги немавме тие односи, затоа што нашиот брак е склопен за неговата пензија, односно така беше до пред еден месец.

Едноставно се случи, ниту јас, ниту тој не сме горди на тоа, но… живи луѓе сме и тие потребни во тој момент беа посилни од се друго. Пет години до тогаш не сум имала односи со маж.

После тоа се договоривме од време на време тоа да го повторуваме… кога ќе ни се укаже потреба, може звучи одвратно, но подобро да се „трошам“ со него отколку со други мажи низ селото и така да ги срамотам моите деца и покојниот маж…

Бог да го прости. Никој не знае освен нас двајца, мојот свекор и јас, така што… мислам дека не сум направила ништо лошо. Сака сакам да се обезбедам себеси и своите деца…..

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!