Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат да започнат нов живот. Во поголемиот број случаеви, развод бараат жените, вели Џани Еторе Гасани.

Неколку дена пред Божиќ 2011. година, 99 годишниот дедо од Италија Антонио Ц, пребарувал по старата комода и пронашол писма.

Започнал да ги ччита и сфатил дека неговата сопруга Роса (96) имала љубовник. ТОа било речиси 60 години порано, но Антонио сепак полудел.

Ја повикал сопругата која со солзи во очите веднаш му ја признала целата афера. Молела за прошка, но тој бил непобедлив – простување нема! Побарал развод, после 77 години брак, пет деца, десет внучиња и едно правнуче.

Антонио и Роса се венчале во 1930тите години. Тој бил родум Сардинија и бил командир на карабинерите во нејзиниот роден Наполи.

Откако нивната приказна завршила во локалните весници, а потоа и пошироко, италијанската влада во 2015. година ја ревидирала постапката за развод, намалувајќи го времето на чекање за неспортните случаеви од три години на шест месеци.

Многу постари брачни парови како едвај го дочекале ова, бидејќи бројот на барања во старосната група над 65 години се зголемил. На пример, 90 годишник побарал развод за да може да се венча со 30 години помлада жена која ја запознал.

-И ден денес постојат случаеви какви што никогаш порано не постоеле, луѓе постари дури и од 80 години бараат развод за да започнат нов живот. Во поголемиот број случаеви развод бараат италијанки постари од 65 години – изјави Џани Еторе Гасани, претседател и основач на италијанската академија за брачни правници во 2015. година.

Антонио и Роса станале најстариот браен пар кој некогаш побарал развод. Пред нив, рекордот го држел пар од Велика Британија. Берти и Џеси Вуд се развеле во 2009 година после 36 години брак.

Двајцата тогаш имале 98 години. И за двајцата тоа бил втор брак. Берти починал година дена откако нивниот развод бил финализиран, кратко пред својот 99. роденден.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!