СИГУРНО ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ: Еве што ќе ви се случи доколку секое утро пиете една чашка ракија

3 ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ кои ќе БЛЕСКААТ од среќа до 2025 година: Сите врати ќе им бидат отворени

Веќе пишувавме на кои знаци среќата ќе им се насмевнува до крајот на оваа година, а денес дознаваме кого ќе наградуваат ѕвездите во следните...

Утре се МЛАДЕНЦИ: Ако сакате да имате УСПЕШЕН брак, мора да ги почитувате ОВИЕ обичаи

Денешниот голем празник е посветен на брачните парови. Нашата православна црква и нејзините верници денес го слават големиот црковен празник Свети 40 Севастиски маченици,...

Баба Ванѓа: за да се заштитите од уроци и лоши очи, чувајте го ова во вашата куќа

Пророчицата од Петрич ги посочи токму овие материјални работи...

На нашите простори, ракијата отсекогаш важела за омилен пијалок и секое вистинско домаќинство мора да има барем едно шише домашна ракија, која сакаме да ја пиеме со пријателите и семејството

Ракија се пие во сите прилики, но голем број луѓе велат дека пијат ракија наутро, бидејќи тоа е рецепт за здравје и долговечност. Решивме да истражиме дали е тоа вистина и што ќе ви се случи ако секое утро пиете по една чаша ракија.

Истражувањата покажаа дека алкохолот, како и ракијата, може да биде исклучително корисен, но само ако се внесува во мали количини. Така, една чаша ракија на ден навистина може да ви помогне и позитивно да влијае на вашиот организам.

Ако секое утро консумирате по една чаша ракија, првото нешто што ќе ви се случи е подобра заштита од вируси и бактерии. Бидејќи ракијата содржи висока концентрација на алкохол, ќе ги убие сите бактерии кои се формирале во устата во текот на ноќта и ќе ја исчисти целата уста.

Следната позитивна работа што ќе ви се случи е подобрување на циркулацијата и проширување на крвните садови, што дополнително води до регулација на крвниот притисок.

Исто така, ракијата го зголемува позитивниот холестерол и го намалува лошиот холестерол, што е многу важно за здрав и функционален организам.

Меѓутоа, доколку сакате ракијата да ги има овие позитивни ефекти, тогаш не смеете да ја надминете мерката и мора да се држите само до една чаша.

Лекарите велат дека консумирањето поголема количина алкохол може да доведе само до контра ефекти и труење на организмот, што во никој случај не е добро и здраво.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

3 ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ кои ќе БЛЕСКААТ од среќа до 2025 година: Сите врати ќе им бидат отворени

Веќе пишувавме на кои знаци среќата ќе им се насмевнува до крајот на оваа година, а денес дознаваме кого ќе наградуваат ѕвездите во следните...

Утре се МЛАДЕНЦИ: Ако сакате да имате УСПЕШЕН брак, мора да ги почитувате ОВИЕ обичаи

Денешниот голем празник е посветен на брачните парови. Нашата православна црква и нејзините верници денес го слават големиот црковен празник Свети 40 Севастиски маченици,...
error: Содржината е заклучена!