Сите вака ги переме пешкири, а правиме голема грешка – со еден трик ќе бидат помеки

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Денес е голем празник: Оваа работа не смеете да ја направите на денешен ден

Денес е Воведение на Пресвета Богородица. Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на...

Едно дете успеало да излезе од автобусот кога се вратило да спасува, изгорело

Сакаме да ја знаеме вистината, за да даде надеж дека нема да се повторат вакви тешки последици, вели Азем Садики, градоначалникот на Општина Студеничани,...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...

Целиот живот погрешно ги переме пешкирите, па затоа брзо стануваат груби. Светскиот експерт Рејчел Кохен тврди каде грешиме. Според неа, главна и голема грешка е тоа што се перат во топла вода, бидејќи треба во ладна.

Така се спречува разронување и конци од нив. Исто така, хемикалиите од омекнувачот според неа го оштетуваат платното, па затоа треба да не ги перете со омекнувач. Тие добро впиваат влага па затоа не ги сушете долго.

Доколку секогаш кога ќе ја отворите машината за перење алишта, чувствувате непријатен мирис кој излегува од неа, знајте дека тој мирис може и да се пренесе на гардеробата, но има интересен трик кој можете да го направите и да го спречите тоа.

Постапката за чистење на машината е следнава: Во упатството за користење на машината пронајдете информација за правилно чистење на филтерот. Запаметете дека филтерот треба да се чисти еднаш месечно.

Внимателно извадете го делот за детергнет. На долната страна често се собираат габички. Без оглед дали сте ги забележале или не, добро измијте го тој дел со помош на стара четка за заби и алкохолен оцет.

Во бубањот ставете една шолја сода бикарбона. Одберете програм за перење на највисока температура (90 или 95 стпени) и на местото за детергент ставете еден литар алкохолен оцет. Комбинацијата од сода и оцет ќе ги уништи наслагите од нечистотии кои предизвикале непријатен мирис.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...
error: Содржината е заклучена!