Со месеци шетала околу гробот на сопругот, а потоа се наежила од глетката! „Бев шокирана, како земјата да се лизна“

Хедер Вендерт (52) од Хамилтон го загуби својот сопруг во сообраќајна несреќа минатиот мај. Тој се враќал од патување со колега, кој поминал далеку подобро. Шокот што го доживеала со веста дека Стју (54) повеќе го нема, бидејќи Хедер било најлошото нешто што можело да и се случи, пишува thespec.com од Хамилтон.

Не можејќи да прифати дека повеќе го нема, Хедер секој ден одела на гробиштата, оставајќи му цвеќиња и омилени цигари покрај споменикот. Потоа доаѓаше еднаш неделно и потоа нешто се смени.

Од погребот никој освен мене не дошол на гроб. Меѓутоа, две недели по погребот, забележав дека секој викенд некој остава цвеќе на гробот. Ги прашав неговите пријатели дали го посетуваат, но не го добив тоа што го сакав. Почнав да размислувам кој би можел да биде. Тој немал пошироко семејство – вели Хедер.

Поради тоа решила да ја промени рутината и во иднина да доаѓа во петок попладне или во сабота наутро. „Два месеци не успеав да ја „фатам“ таа личност, а потоа кога најмалку се надевав ја забележав.

Отидов да ги измијам рацете кај фонтаната која беше на 60-тина метри од гробот. Кога погледнав назад, видов жена на, да речеме, 30 години. Таа стоеше таму и го гледаше споменикот. Тој немаше љубовница. Тоа би ме убило уште повеќе – вели Хедер. Кога и пријде на жената, таа се замрзна од срам.

– Не знаеше како да реагира, само зјапа во подот. Потоа ми кажа дека е неговата ќерка која ја добил пред да ме запознае. Бил во кратка врска со девојка која се дрогирала и затоа ја оставил.

Тој дури и не знаеше дека е бремена. Дури кога оваа жена имала околу три години, му било кажано дека е негова. Тој отишол и на ДНК тест за да се увери дека е вистина. Оттогаш, тие одржуваат слаб, но постојан контакт. Никогаш ништо не ми кажа за таа да не се нервира за неговиот претходен начин на живот.

Бев шокирана, како тогаш земјата да ми се лизна пред нозете. Таа беше многу вознемирена и што татко и цело време ја држеше настрана – изјавила Хедер. Подоцна отишла на кафе со таа жена по име Мајра и воспоставиле контакт.

-Ми призна дека ме видела два пати на гробиштата кога дошла, па истрчала на страна чекајќи да заминам. Таа ме препозна по некои од сликите што ѝ ги испрати Сту. Многу ме боли тоа што од мене криеше толку големи информации од својот живот. Сега само се прашувам што друго има, вели Хедер.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!