Ставате омекнувач, но вашата облека сепак не мириса доволно – чекори во кои правите грешки

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Денес е голем празник: Оваа работа не смеете да ја направите на денешен ден

Денес е Воведение на Пресвета Богородица. Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на...

Едно дете успеало да излезе од автобусот кога се вратило да спасува, изгорело

Сакаме да ја знаеме вистината, за да даде надеж дека нема да се повторат вакви тешки последици, вели Азем Садики, градоначалникот на Општина Студеничани,...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...

Дали некогаш ви се случило да ги исперете алиштата, а кога ќе ги извадите не само што не мирисаат на прашок и омекнувач, туку и лошо мирисаат? Доколку се прашувате во што е проблемот, има неколку работи поради кои може да се случи тоа.

Не користите доволно прашок – Без разлика дали користите прашок, течен детергент или капсули, важно е да ја ставите потребната количина. Премногу или премалку средство може да влијае врз мирисот на алиштата.

Не ги вадите алиштата на време – Некогаш едноставно ве мрзи да ги извадите алиштата од машина веднаш штом заврши програмата. Алиштата може да останат и по неколку часа затворени во машината. Може да се јави влага која влијае на мирисот на алиштата. Затоа е најдобро веднаш да ги пружите откако ќе заврши перењето.

Не ја чистите машината, ниту гумата на вратата – Гумата која го прави вакуумот кога ќе се затвори машината може да стане легло на влага и бактерии кои се собираат на ова место.

Во отворите се задржуваат вода, нечистотии и делови од ткаенината која се пере, па се создаваат идеални услови за развој на микроорганизми. Треба темелно да се исчисти внатрешноста на гумата со разблажен алкохол барем еднаш месечно.

Доколку перете на ниска температура треба повремено да ја пуштате машината на 90 степени да работи празна, за да може водата да го исчисти и барабанот. Уште поголем ефект ќе има доколку во делот за прашок ќе ставите оцет. Не забораватје и делот каде што се става прашокот да го миете повремено.

Користите погрешна програма – Облеката генерално треба да се пере на повисока температура бидејќи на тој начин може да се уништат бактериите кои се создаваат на ткаенините и предизвикуваат непријатен мирис.

Сте го преполниле барабанот – Иако од економичен аспект е добро да ја наполните машината, експертите предупредуваат дека барабанот треба да се полни малку повеќе од половина. На тој начин и го продолжувате векот на машината, а алиштата ќе бидат подобро испрани.

Важно е што работите по перењето – По перењето вратата од машината оставете ја отворена. На тој начин воздухот ќе циркулира и ситните честици од водата кои се во барабанот брзо ќе испарат. А помалку влага значи и помалку бактерии.

Како што влажните чевли не треба да ги ставате во ормарот за чевли, така и пешкирите не треба да ги ставате во гардероберот додека потполно не се исушат.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...
error: Содржината е заклучена!