Ставете го ова кај вратите и прозорите – смрдливките повеќе нема да се доближат до вашиот дом

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...

Предвидувањата на баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа предвиде серија настани и повеќето од нив веќе се остварија: распадот на Советскиот Сојуз, трагедијата на 11 септември 2001 година, смртта на...

Денес е празник посветен на Пресвета Богородица, најмногу го слават жените – овој обичај треба да се испочитува

Денес е Покровот на Превета Богородица. Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите застапнички молитви...

При првите ладни денови, смрдливките се во потрага по топли и суви места каде што можат да се засолнат, па затоа влегуваат во нашите домови за да ја пребродат зимата.

Во куќите и становите влегуваат низ пукнатините од фасадата или секој простор кој не е добро изолиран, па првото нешто што треба да го направите за да го спречите нивното влегување во вашиот дом, е да ги поправите сите надворешни оштетувања.

Градинарите знаат трик со раствор од сода бикарбона во вода, со која ги прскаат билките, а народно верување е дека смрдливките бегаат од мирисот на лук и нане, па затоа овие намирници треба да се постават на влезните врати, прозорци и други места низ кои досадните бубачки можат да пројдат.

Друга, можеби подобра варијанта е во вода да ставите неколку капки етерично масло од нане и од надворешната страна да ги испрскате прозорците, влезната и балконската врата. Кога ќе најдете смрдливка во вашиот дом еве што да направите.

Никако не ја убивајте и не ѝ се плашете, бидејќи кога ќе се почувствуваат загрозено, смрдливките испуштаат одвратен мирис. Не ги допирајте со раце, туку земете хартија или ракавици, нежно соберете ја и фрлете ја надвор или во веце школката.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...
error: Содржината е заклучена!