Стапката на Богородица во Бугарија – лекува неизлечиво болни, исполнува желби, простува гревови

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Во соседна Бугарија има многу свети места за кои се верува дека имаат чудесни лековити моќи. Стотици луѓе секојдневно се упатуваат кон нив со надеж за оздравување, простување на гревовите и за душевен мир.

Едно од најпосетуваните свети места со лечителна моќ е т.н.Стапката на Бородица. Верниците и страдалниците од целата земја и регионот се собираат секој 15 август во месноста Бородична стапка каде се наоѓа одморалиштето со Старозагорските минерални бањи, со надеж за излекување и закрепнување на душата и телото.

Според преданието, во времето на Римското царство, кога регионот бил римска провинција, на искушениците во христовата вера а императоски легионери стационирани во регионот им се појавила Божјата мајка. За да ги убеди дека тоа е најсилната вера, Богородица оставила отпечаток со своето стапало на врвот од карпата под која бил поставен логорот на легионерите.

Римските војници тајно се преобратиле во христијанството и оттогаш областа е претворена во свето место. Според друго верување, во водата која се собира во стапката, Божјата мајка го избањала своето дете. Дури и при најжешките горештини, шуплината на стапалото на Девицата е полна со вода. Според легендата, оваа света вода има лековити моќи.  Покрај тоа, има пукнатина во истата карпа, проодот низ кој се преминува за прошка на гревовите.

Областа е поврзана и со историјата на Тракијците, кои своите ритуали ги извршувале истото свето место. Се верува дека тие, исто така имале жтрвопринесување за што сведочи и камениот саркофаг, пронајден во близината. Тука се наоѓале најстарите рудници за бакар во Европа, од каде потекнува силното енергетско зрачење. Се верува дека токму ова зрачење лекува и го зајакнува здравјето.

Со силното позитивно енергетско поле, научниците го објаснуваат и феноменот на исполнети желби. Молитвите на секој што поминал барем неколку часа на чудотворната карпа, се остваруваат. Физичари по енергетика тврдат дека по Рупит и Крастова Гора, ова е трето најсилно поле со позитивна, лековита енергија во Бугарија. Монасите што ги носеле моштите на Свети Иван Рилски исто така, ја поминале ноќта на ова место.

За да го постигнат посакуваниот ефект, оние што доаѓаат тука, мора да остават нешто од себеси. Затоа областа е украсена со марамчиња, марами, панделки и други лични работи што висат на гранките.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...
error: Содржината е заклучена!