Странец без нејзино знаење бесплатно го поправал покривот на бабата

Иако не сакала, непознатиот човек без нејзино знаење бесплатно го поправал покривот бабата. Стереотипот на домашните мајстори е дека тие ќе се обидат да го извлечат секој денар од своите клиенти. Но, овој мајстор е исклучок.

Жанет Мекдоналд, баба во 1970-тите, отсекогаш била многу независна личност. Но, таа неодамна наиде на проблем што не можеше да го реши.

Покривот на нејзината куќа буквално се распаѓаше. Компанијата за поправка започнала со поправки, но се откажале бидејќи им била дадена шанса за подобра поправка. Така четири лица останале во куќата со само дел од покривот.

Компанијата која ги започна работите не сакаше да одговори, а Мекдоналд веќе ги вложи сите свои заштеди во нивната работа. Потоа побарала помош од владата за да дојде некој чесен да и го поправи покривот. Но, се чинеше дека одлуката ќе трае многу долго.

Нејзината мака ја забележал Џереми Лок, кровџија кој живеел во близина на Мекдоналд. Возеше покрај нејзината куќа со месеци и срцето му тонеше секогаш кога ќе видеше дека никој не го поправа покривот.

Непознатиот човек решил бесплатно да го поправи покривот на бабата. Тој лично не ја познаваше Мекдоналд, но знаеше дека таа е стара и нема пари да плати за компанија за поправка.

Но, Мекдоналд ја одбил неговата понуда, секогаш плаќајќи за сè и не сакајќи да земе ништо бесплатно. Таа беше решена да собере пари. Лок мораше да се откаже. Подоцна се обидел да и понуди поправка за многу малку пари, но таа одбила. Потоа Лок смислил план.

Тој знаеше дека компаниите често објавуваат наградни игри за бесплатни работни места. Еден ден отишол во Мекдоналд со ваков натпревар, односно наградна игра. Мекдоналд реши да се обиде да го стави нејзиното име во барабанот за да може да добие бесплатна поправка. Се разбира, конкуренцијата не постоеше, а нејзиното име беше едно на листата.

Неколку дена подоцна, Лок се вратил и и рекол дека победила – нејзиното име е извлечено и ќе добие бесплатна поправка на покривот. Мекдоналдс беше пресреќна, не можеше да поверува. Поправката на покривот значително го подигна квалитетот на нејзиниот живот и животот на нејзините три внуци кои живееја со неа.

Лок за малку ќе се извлече од својата „измама“, да не беше неговата сопруга. Таа им кажала на своите пријатели за тоа и тие ја рашириле добрата работа на Лок. Наскоро целиот град дозна што направил Лок. Набрзо дознала за Мекдоналдс и немала друг избор освен да се помири со тоа – била неизмерно благодарна. Ги снимила и локална телевизија.

Лок остана скромен иако поправката го чинеше скоро 9.000 долари.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!