Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак.

Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни емоции од почетокот на врската само го влошуваат разочарувањето и предизвикуваат многу луѓе да донесат најтешка одлука и да се разведат.

Чудно како што звучи, но тајната на среќен семеен живот лежи во наједноставните работи. За жал, тоа го учиме премногу доцна. Хероина на нашата приказна денес е Хелен.

Младата жена станала очајна кога открила дека нејзиниот сопруг Џон сакал да стави крај на нивниот брак. Но, зошто да го сторат тоа, кога нивната заедница била многу хармонична. Тие не живееја полошо од другите семејства и ретко се караа.

Еден ден Елена решила да ја исчисти куќата. Додека ја чистела собата на нејзиниот син, погледот се сместил на една од неговите тетратки. Таа започна да ги врти страниците и наишла на есеј на „Моето семејство“.

Нејзиниот 10-годишен син размислувал многу разумно и интересно за односот помеѓу маж и жена. Момчето напишало за важноста на сопрузите да разговараат и да поминуваат заедно време.

“Мама и тато тешко зборуваат еден со друг. Не сум ги видел како излегуваат долго време. Ние не патуваме или излегуваме заедно. Јас ги сакам моите родители и навистина сакам да бидам семејство. Но, ми се чини дека возрасните работат премногу напорно и забораваат зошто се заедно “, напиша нејзиниот син.

Едноставните зборови на 10-годишно момче ја погоди право во срцето. Навистина, во последните 3-4 години, таа е опседната со својата работа. За време на викендите, таа одела во теретана, маникир или средба со пријатели. И заедно со нејзиниот сопруг, тие не биле никаде подолго време.

Жената се сетила дека тие гледале филмови и се гушкале секоја вечер порано. И тогаш дури и тоа исчезнало. Поради домашните работи, таа воопшто немала време за него. Кога последен пат разговарале за нешто заедно, не сметајќи го списокот за шопинг или семејниот буџет? Кога последен пат сите излеговме на прошетка?

Постојано си поставуваше прашања на кои не можеше да најде одговори. Се испостави дека во вревата таа ставала работи од второстепено значење. Хелена се расплака во солзи. Таа ги сфатила своите грешки и посакала да промени многу работи.

Кога Џон се вратил дома од работа, таа го изненадила со вкусна вечера. И откако се најале, таа ги поканила сите да се соберат пред ТВ и да гледаат убава комедија. Конечно, Елена го гушнала сопругот силно и му шепнала: „Ајде да си дадеме уште една шанса!“

Извор: Lady.mk

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!