Трагедија во Србија: Почина 20-годишна девојка од коронавирус, бремена со близнаци

Дваесетгодишна жена од Књажевац, која била бремена со близнаци, починала синоќа во Клиничкиот центар во Ниш, од последиците од ковид-19, потврдија за српските медиуми од оваа здравствена установа.

– Трудница од Књажевац на возраст од 20 години во четвртиот месец од бременоста почина ноќеска во 23.30 часот. Жената е примена на 2. октомври со ниска сатурација од 80 отсто и веднаш е формиран мултидисциплинарен тим лекари кои ја следеа нејзината состојба, а во кој беа анестезиолог, инфектолог, пулмолог и гинеколог. Следниот ден поради влошување на состојбата приклучена е на респиратор, изјави д-р Зоран Перишиќ, директор на нишкиот Клинички центар.

Потоа бремената жена е префрлена во единицата за интензивна нега и приклучена на машина за дишење, на 3. октомври, а почина на 5. октомври, и покрај напорите на лекарите да и го спасат животот, изјави докторот нагласувајќи дека бремената жена не била вакцинирана.

Од април досега ова е шести трагичен случај на почината трудница или родилка заразена од коронавирус. Од друга страна многу бремени жени во Србија како и оние кои планираат бременост се исплашени и збунети од различните ставови кои се пласираат во јавноста во врска со бременоста и вакцинацијата.

Сепак, членот на српскиот Кризен штаб за борба против ковид-19, епидемиолог и професор, д-р Бранислав Тиодоровиќ предупредува дека препораката од Асоцијацијата на гинеколози на САД како и од домашната фела е дека бремените жени и родилките треба да се вакцинираат зошто така ќе се заштитат и себеси и својот плод.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!