Трагедија во Србија: Почина 20-годишна девојка од коронавирус, бремена со близнаци

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Дваесетгодишна жена од Књажевац, која била бремена со близнаци, починала синоќа во Клиничкиот центар во Ниш, од последиците од ковид-19, потврдија за српските медиуми од оваа здравствена установа.

– Трудница од Књажевац на возраст од 20 години во четвртиот месец од бременоста почина ноќеска во 23.30 часот. Жената е примена на 2. октомври со ниска сатурација од 80 отсто и веднаш е формиран мултидисциплинарен тим лекари кои ја следеа нејзината состојба, а во кој беа анестезиолог, инфектолог, пулмолог и гинеколог. Следниот ден поради влошување на состојбата приклучена е на респиратор, изјави д-р Зоран Перишиќ, директор на нишкиот Клинички центар.

Потоа бремената жена е префрлена во единицата за интензивна нега и приклучена на машина за дишење, на 3. октомври, а почина на 5. октомври, и покрај напорите на лекарите да и го спасат животот, изјави докторот нагласувајќи дека бремената жена не била вакцинирана.

Од април досега ова е шести трагичен случај на почината трудница или родилка заразена од коронавирус. Од друга страна многу бремени жени во Србија како и оние кои планираат бременост се исплашени и збунети од различните ставови кои се пласираат во јавноста во врска со бременоста и вакцинацијата.

Сепак, членот на српскиот Кризен штаб за борба против ковид-19, епидемиолог и професор, д-р Бранислав Тиодоровиќ предупредува дека препораката од Асоцијацијата на гинеколози на САД како и од домашната фела е дека бремените жени и родилките треба да се вакцинираат зошто така ќе се заштитат и себеси и својот плод.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

КОГА ТРЕБА ДА СЕ ПРОВЕРАТ Д-ДИМЕРИТЕ? Д-р Антиќ предупреди на СИМПТОМИ, еве што може да укаже неговата загриженост

Раководителот на Клиниката за хематологија УЦКС посочува дека во оваа анализа сега доминирала инфекцијата со Ковид. За време на епидемијата, многумина го проверуваа нивото на...

Омикрон е поблага варијанта, но не за сите: Лекарите открија кои симптоми се разликуваат кај (не)вакцинираните

Додека на почетокот имаше мислење дека сојот омикрон е поблаг од претходните соеви, се покажа дека, иако е поблаг, предизвикува големи проблеми, како во...

Лекар од итна помош предупредува на една опасност од омикрон: Ако се појават овие три симптоми, задолжително тестирајте се

Лекарот за итна помош и директор на „Global Health in Emergency Medicine“, Крег Спенсер, напишал статија на 10-ти јануари за „The New York Times“...
error: Содржината е заклучена!