Трик во кој се колнат најзгодните луѓе во светот: Како брзо да го намалите обемот на струкот за 5cm

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...

Предвидувањата на баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа предвиде серија настани и повеќето од нив веќе се остварија: распадот на Советскиот Сојуз, трагедијата на 11 септември 2001 година, смртта на...

Денес е празник посветен на Пресвета Богородица, најмногу го слават жените – овој обичај треба да се испочитува

Денес е Покровот на Превета Богородица. Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите застапнички молитви...

Ако сакате да го намалите обемот на струкот, една справа која е многу популарна во спортски сали не е ваш сојузник. Доколку не сакате многу да вежбате, овој трик ќе ви биде интересен.

Верувале или не, грчки научници спроведоа истражување пред неколку години за да утврдат дека редовните кардио вежби – како што е трчање на трака – не се најефективниот начин да се ослободите од вишокот маснотии.

Истражувањата покажаа дека различен вид тренинг е далеку поефикасен од кардио програмата. Како дел од оваа студија, специјализантите изведоа едночасовен тренинг во текот на една недела. Додека некои вежбаа четириесет минути тренинг за сила, други беа поделени во група што правеа кардио вежби.

Првиот направи дваесетминутен тренинг на трака, а вториот истовремено вежбаше и тегови. Значи, членовите на двете групи изведуваа еден вид обука 40 минути, а потоа друг 20 минути.

Осум недели подоцна се покажа дека учесниците во истражувањето кои користеле тегови изгубиле пет сантиметри маснотии во пределот на половината, а „тркачите“ изгубиле помалку од 2,5 см масни наслаги!

Како што објасни познатиот тренер и автор на бројни популарни фитнес-програми, Крег Балантин, се верува дека најефикасни се обуките за ХИИТ (Интервал на обука со висок интензитет), кои се состојат од кратки и силни интервали на вежби проследени со соодветен одмор помеѓу активностите. Така се постигнува ефектот на последователното согорување, бидејќи:

„Колку потешко и подолго тренирате, толку повеќе калории ќе потрошите подоцна“ – вели овој познат тренер и тврди дека на тој начин телото ќе се претвори во „машина за топење маснотии“.

Тој препорачува да направите една вежба 30 секунди, потоа да одмарате 15 секунди, па да започнете друга вежба, како и да одморите 30 секунди по петтата вежба.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...
error: Содржината е заклучена!