Трик за чистење на веце школката кој секоја домаќинка треба да го знае – ќе ви мириса со денови

Одржувањето хигиена во домот е неизмерно важно за вашето и здравјето на вашето семејство.

Исклучително е тешко да се исчистат наслагите под оквирот. Совет е да земете хартија, да ја натопите со оцет и потоа да ја ставите во рамката од тоалетната школка. Оставете неколку часа и после тоа дамките со малку триење ќе се извадат како на шега.

На фотографијата погледнете како тоа изгледа: А, за таа да мириса посвежо порбајте го и овој начин.

Потребно ви е:

  • 2 лажици сок од лимон
  • 7/8 шолја сода бикарбона
  • 1/2 лажица оцет
  • 1 лажица 3% хидроген пероксид
  • 15-20 капки етерично масло

Сода бикарбона и лимонов сок измешајте во еден сад. Во друг сад измешајте хидроген пероксид и оцет. Потоа ставете се заедно, измешајте и додадете етерично масло на крај. Направете топчиња во стаклена тегла и чувајте ги во близина на веце школката.

Кога ќе сметате дека на школката ѝ трреба освежување ставете едно топче во школката и измијте. Не може да биде поедноставно!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!