Трик злато вреден – наместо омекнувач користете го ова, затоа што е три пати поевтино, а е еднакво ефикасно

Добро се познати сите својства на алкохолниот оцет, а сега може да го искористите и да заштедите пари за омекнувач за алишта.

Тој е природно средство за чистење и омекнување. Ставете пола шолја оцет на алиштата пред перење. Ќе ги направи алиштата меки, чисти и свежи. Ставете го во делот за омекнувач, наместо омекнувач и верувајте ќе има подобар ефект. Во продолжение ќе ви откриеме неколку начини на кои можете да го користите оцетот, а вашите алишта секојпат да бидат свежи и чисти како првиот пат.

АЛКОХОЛНА КИСЕЛИНА КАКО ОМЕКНУВАЧ Алкохолната киселина всушност има ист ефект како омекнувачот. Наместо омекнувач, ставете бел оцет, па ќе добиете уште помеки алишта со овој еколошки омекнувач.

ОТСТРАНУВАЊЕ ДАМКИ ОД ПОТ Киселината во оцетот ќе ви помогне да се ослободите од грдите дамки од пот или дезодоранс, особено од белата облека. Оцетот ја зголемува моќта на вашиот детергент, а се’ што треба да направите е да ставите половина чаша (околу 50 мл оцет) во вашите алишта пред перењето и така ќе ја зголемите моќта на детергентот и ќе ја одржите нивната боја.

НАМАЛУВАЊЕ НА ТАЛОГ ОД ДЕТЕРГЕНТОТ Половина чаша оцет исто така, ефикасно ќе го намали талогот од детергентот на вашите алишта, бидејќи токму тој и штети на вашата кожа.

ОТСТРАНУВА ТВРДОКОРНИ ДАМКИ Ако на облеката имате неколку дамки кои никако не можате да ги исперете, потопете ги во врела вода со половина чаша оцет, оставете преку ноќ и потоа исперете ги како и обично.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!