Три симптоми кои може да се јават после вакцината- Руски лекар објасни какви реакции развиле доброволците кои ја примија „Спутник V“

Директорот на Рускиот научно-истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинзбург, објави дека 85% од волонтерите кои примиле вакцина „Спутник V“ немале никакви несакани ефекти, пренесува ТАСС.

Три фази на клинички испитувања на вакцината „Спутник V“ покажуваат дека не се пријавени несакани ефекти кај 85% од волонтерите, рече Гинзбург на прес-конференција во Москва.

Директорот на институтот „Гамалеја“ рече дека 15 проценти од вакцинираните доброволци развиле црвенило на местото на инјектирање и лесна главоболка која поминала во рок од 24 часа.

Најнепријатниот несакан ефект што едно лице може да го развие по приемот на вакцината е температура до 38 степени два дена, што може да се третира со една таблета парацетамол, објасни Гинзбург.

„Спутник V“ е првата регистрирана вакцина против коронавирус во светот. Регистрацијата беше извршена на 11 август, а првите сослушувања што следеа започнаа во Москва на 7 септември.

Два дена подоцна, првиот волонтер ја прими вакцината. Клиничките испитувања вклучија вкупно 40 000 луѓе, од кои 10 000 наместо вакцина примија плацебо.

Во Србија звчера започна вакцинација со вакцините на „фајзер / Бионтек“.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!