ФОТО: Гледале телевизија и слушнале чуден звук – змија со „100 заби“ како им шета низ домот

Питон долг три метри и тежок околу осум килограми уловен е во една куќа во Бризбеј во Австралија, откако сопственикот го забележал како им се шета низ домот.

Ловецот на змии Стив Браун успел да ја улови змијата користејќи фен за коса и парче пластика. Му биле потребни околу два часа и големо трпение да го смири влекачот, за потоа да може да го улови.

-Сопствениците на куќата гледале телевизија па слушнале чуден звук. Почнаа да ја пребаруват куќата, и имаше што да видат, открил ловецот на змии. Питонот кој што беше уловен не е отровен и воглавно не е агресивен, меѓутоа, може да биде опасен, затоа што според зборовите на Стив, тој има речиси 100 заби.

-Иако не е отровен еден угриз од оваа змија може да предизвика проблеми затоа што имаат околу 100 заби, рекол тој. Овој вид на питон ретко напаѓа луѓе, но забележани се бројни напади на кучиња, мачки и птици. За жал, питонот секогаш победува.

Стручните лица од областа кажуваат дека може да израте и до четири метри должина, а во домовите влегуваат по потрага по храна, воглавно ловејќи глувци и стаорци.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!