ФОТО: Снег во регионот не престанува да вее со часови – во некои села нема струја, возачот на Брза помош имаше мозочен удар

Во селата во околината на Сјеница не престанува да вее снег веќе со часови, а околу 1.000 мештани останале без електрична енерија.

-Патиштата се непроодни, во селата нема електрична енергија. Мештанитесе во голем проблем, а во поедини села останале и без медицинска помош, затоа што возачот на Итната помош добил мозочен удар, па едвај бил извлечен на главниот пат, за да му биде пружена неопходна помош, изјави Милјан Конатар од МЗ Бара на Пештера.

Патиштата се главно проодни, а во оддалечените села механизацијата се уште не стигнала.

-Нас што не плаши е интензитетот на снег кој вее. Не престанува да паѓа и прашање е колку ќе навее – рекол Конатар.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!