Целта е остварена: Само 25 починати на пет милиони жители – Оваа држава меѓу најуспешните земји во борба против коронавирусот

Нов Зеланд е единствената земја во светот што досега целосно го елиминираше коронавирусот.

Според премиерката Џасинда Ардерн, оваа цел е постигната од амбиција, но и од страв, бидејќи дури и на почетокот на пандемијата, беше заклучено дека здравствениот систем нема да може да се справи со прогресивната епидемија, пренесе АП.

Одговорот на Нов Зеланд на појавата на ковида-19 и пандемијата беше меѓу најуспешните во светот, пред Кина, Тајван и Тајланд.

Оваа земја со пет милиони жители имала само 25 смртни случаи од коронавирусот и вкупно 2.100 заразени.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!