Цел живот мечтаете за убав и зелен тревник, но не ви успева – пробајте го трикот со шеќер и сите ќе ви завидуваат

НЕБОТО ГИ ИЗБРА СВОИТЕ МИЛЕНИЦИ: Овие 3 знаци ќе имаат најмногу среќа во август!

Многу пријатности и неочекувани настани - свадба, породување, селидба, започнување нов биснис. Летото на сите ни носи многу возбуда и добро расположение, а месецот што...

Молитва кон Пресвета Богородица за милост и исцелување

Пресвета Богородица е застапник пред Бога за секој од нас. Можеме кон неа можеме да ѝ ја читаме секогаш кога ќе почувствуваме потреба од...

КОГА ВО ЖИВОТОТ СЕ ПОЈАВАТ НЕВОЛЈИ И ПРОБЛЕМИ, ИЗГОВОРЕТЕ ГИ ОВИЕ 3 РЕЧЕНИЦИ: Ги намалуваат тешкотиите и ги менуваат работите на подобро!

3 реченици кои треба да ги кажете во тешките моменти во животот – еве како да ги намалите неволјите и проблемите! Низ животот наизменично се...

Денес е ПЕТРОВДЕН: Ова утро измијте се со роса, а овие обичаи СТРОГО забрануваат една работа

Нашата православна црква и нејзините празници денес го слават еден од најголемите празници, Петровден. Во пресрет на големиот празник се бере цвеќе и се...

Што се случува по смртта – сведоштво на девојка која се вратила од мртвите ќе ве остави без текст

Ако некогаш сте се прашувале каков е задгробниот живот, ова е совршена прилика да дознаете! Во моментот на смртта, некоја чудна енергија ја носи...

Ако сакате тревата да ви биде во убава, зелена боја, треба да ѝ ставите шеќер. Ова нее ешега, експертите докажале дека обичниот бел шеќер многу повлно делува на тревата.

Со него се хранат корисни бактерии, инсекти и други бубачки, лесно се нанесува, евтин е, ни децата ни животните нема да имаат алергиски реакции што е чест случај кога се нанесуваат специјални хемикалии или други видови ѓубриво. Шеќерот исто така ќе ја зајакне тревата, а истовремено ќе го намали растењето на коровот.

Хемиските препарати и хебрицидите се лоши и често ги уништуваат и корисните микроорганизми и инсекти кои го збогатуваат земјиштето, што не е случај со шеќерот. Со него се хранат организмите кои ќе допринесат за подобра искористеност на азотот, ќе влијае на поинтензивна фотосинтеза, ќе го стимулираат растот на коренот на тревата.

Исто така, корисните микроорганизми кои ќе се хранат дсо шеќерот ќе допринесат за подобра структура на земјиштето и ќе направат тревата да биде помалку чувствителна на топлината, сушата или студеното време.

Многу е лесно да се нанесе шеќер на тревникот, не ви треба никаков посебен сад, ниту морате да водите сметка рамномерно да го нанесете. Не треба да се грижите дека може да ви ја изгори тревата.

Шеќер по тревата може да истурите неколку пати во првата година затоа што ќе треба многу време од земјата да се исчисти вештачкото ѓубриво и да се вратат добрите бактерии.

Кога земјата и тревникот че закрепнат ќе биде доволно тоа да го правите два пати, на есен или на пролет. ПОткако ќе истурите шеќер, темелно наводнете го тревникот.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НЕБОТО ГИ ИЗБРА СВОИТЕ МИЛЕНИЦИ: Овие 3 знаци ќе имаат најмногу среќа во август!

Многу пријатности и неочекувани настани - свадба, породување, селидба, започнување нов биснис. Летото на сите ни носи многу возбуда и добро расположение, а месецот што...

Молитва кон Пресвета Богородица за милост и исцелување

Пресвета Богородица е застапник пред Бога за секој од нас. Можеме кон неа можеме да ѝ ја читаме секогаш кога ќе почувствуваме потреба од...

КОГА ВО ЖИВОТОТ СЕ ПОЈАВАТ НЕВОЛЈИ И ПРОБЛЕМИ, ИЗГОВОРЕТЕ ГИ ОВИЕ 3 РЕЧЕНИЦИ: Ги намалуваат тешкотиите и ги менуваат работите на подобро!

3 реченици кои треба да ги кажете во тешките моменти во животот – еве како да ги намалите неволјите и проблемите! Низ животот наизменично се...
error: Содржината е заклучена!