Цел живот переме погрешно – жена откри трик и предупреди на грешката која сите ја прават

Една мајка ги предупредила корисниците на Фејсбук на честата грешка која многумина ја прават кога ставаат облека за перење во мачина, а која може да има штетни последици, пишува Дејли Меил.

Како што објаснила, на својата машина за перење здогледала налепница со упатство на која пишувало дека перењето на воодотпорна облека може да резултира со расипување на машината, затоа што дехидрираната такенина предизвикува „абнормални вибрации“ во струјата.

Вреќите за спиење, кабаниците, скијачката опрема, прекривките за пелени и гумените просторки наведени се како пример за водоотпорни предмети неприкладни за перење во машина за перење.

Исто така е наведено дека водоотпорната гардероба не треба да се меша со другата облека и одделно да се пере. Објавата на жената предизвикала лавина коментари, а некои корисници порачале дека со година ја перат водоотпорната облека во машината и дека никогаш не се расипала.

Некои пак се согласиле со жената и признале дека и сами ги почувствувале последиците.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!