ЧЕСТО ЈА ГЛЕДАТЕ ВО КУЌАТА И МИСЛАТЕ ДЕКА Е БЕЗОПАСНА, НО ОВА Е ПРАВАТА ВИСТИНА: Ослободете се од оваа бубачка пред да биде предоцна

Може да биде корисна затоа што се храни со мувла во влажни простории, како и со мртви инсекти, но брзо се размножува и потоа станува несакан гостин во нашите домови.

Сребрената риба е ситен инсект со големина до 15 милиметри, а поради бојата и начинот на движење го добила името сребрена риба.

Овој инсект нема крилја, но се движи во полукружни свиоци кои наликуваат на пливање на риба. Тие се многу активни и многу брзо се репродуцираат во средини во кои се особено пријатни за живеење.

Женката сребрена риба може да остави над 3.500 потомци, да снесе јајца до 100 пати во својот живот. Нивниот просечен животен век е околу 4 години.

Дали се штетни?

Нема евидентирани случаи на сребрени риби кои пренесуваат заразни болести на луѓето, па затоа не можат да се сметаат за особено штетни за здравјето на луѓето, но тоа сепак не го менува фактот дека се непријатни за гледање и дека не ги сакаме наоколу.

Иако се релативно безопасни за нашето здравје, овие ситни лазечки инсекти можат да предизвикаат мала штета во домаќинството. Сребрените риби се хранат со работи што содржат скроб, хартии, книги, тапети, па дури и лепак за тапети. Штетата што ја предизвикуваат е минимална.

Покрај нивните омилени хартии, овие инсекти можат да се хранат и со ткаенини, па затоа не е реткост да ги најдете во тепих или плакар. Латинското име на сребрената риба е Lepisma saccharinum, а настанало врз основа на нивната омилена храна – јаглехидратите.

Кога знаеме како живеат и што јадат, не е тешко да се откријат живеалиштата на овие инсекти. Бидејќи сакаат влага, топлина и темнина, подрумите и бањите се најчестите места каде што може да се видат.

Тие се најактивни навечер, а кога ќе ги изненадиме и ќе го вклучиме светлото, забележуваме и дека овие инсекти се движат многу брзо, велат од Countryliving.

Сакаат влага и можат да се најдат во кујната, а ако таму најдат незаштитени пакувања брашно и шеќер, нивната среќа никогаш нема да заврши.

Овие инсекти се особено издржливи и тешко се искорени. Тие можат да преживеат без храна една година, а бидејќи ларвите лежеа два месеци, не можеме да бидеме мирни дури и кога ќе ја уништиме секоја сребрена риба што сме ја виделе, бидејќи по изведувањето, за два месеци, повторно може да бидеме во истиот проблем.

Решение

Против овие инсекти можете да се борите и со средствата што ги имате при рака, имено: мириси и есенцијални масла – избришете ги подот со мешавина од вода и сок од лимон или алкохолен оцет. Или на местата каде што сте ги забележале ставете памучни топчиња натопени со есенцијални масла од нане, кедар или еукалиптус, овие инсекти не сакаат силни мириси.

Прашок за пециво – смртоносна комбинација за овие штетници е прашокот за пециво измешан со шеќер, компир – издлабете го компирот и ставете го на видно место, сребрената риба ќе се акумулира во компирот, па само фрлете ја во садот.

Стапици – можете сами да се обидете да ги направите овие едноставни стапици. Намачкајте парче хартија со мед или можете да додадете шеќер на леплива лента и ставете ја во близина на местото каде што сте ги забележале. На дното на длабоката тегла можете да ставите и малку брашно.

Сребрената риба ќе може да влезе во теглата, но нема да може да излезе. Заедничко за сите овие методи е тоа што тие можат, и веројатно ќе го убијат или заробат возрасното лице, но нема да им наштетат на јајцата или ларвите. Навидум ќе го решите проблемот, но вашето задоволство ќе биде краткотрајно.

Дезинсекција на сребрена риба – Доколку сте се обиделе сами да го решите проблемот, но безуспешно, не двоумете се и ангажирајте стручен тим. Дисекцијата дава доста добри резултати во контролирањето на овие инсекти.

Нивниот начин на движење всушност го олеснува потиснувањето, бидејќи вкрстувањето – ползењето преку филмот што го оставил инсектицидот доведува до нивна смрт.

Во постапката за дезинсекција на сребрена риба се користат сертифицирани специјализирани препарати, безопасни за луѓето и за домашните миленици. Станбените и деловните простории можат слободно да се користат по завршување на постапката.

Постапката не е особено комплицирана и не бара претходни подготовки. Најчестите заблуди поврзани со дезинсекција се дека таа е отровна и чини многу.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!