Чудото на животот: По 115 часа спасиле трудница и нејзината 7-годишна ќерка

Благодарение на напорите на близу 100 илјади доброволци и спасувачи од Турција и странство, чудата продолжуваат да се случуваат веќе петти ден. Во Сирија од под урнатините се извлечени три лица, а во Турција се спасени бремена жена и нејзината 7-годишна ќерка.

Жената и девојката преживеале на бетонските остатоци 115 часа по првиот потрес во Газиантеп. Иако се во тешка состојба, тие се хоспитализирани. Според спасувачите, шансите за повеќе преживеани по пет дена на студ веќе се блиску до нула. Помошта од светот сега е главно храна, лекови и медицински тимови за помош на преживеаните.

„Без врева и помпа се приклучуваме кон меѓународната помош, со знаење и искуство што го поседуваат нашите лекари. Има доволно искуство и знаење за да помогне многу во физичкото и менталното преживување на жртвите“, изјави Хуан Карлос, началник на медицинската бригада на Куба.

Според турските здравствени власти, во болниците има околу 260 преживеани деца чии родители не се познати.

Австриските и германските спасувачи се повлекуваат од спасувачките операции во Турција, пренесоа агенциите.

Австриската армија од безбедносни причини привремено го прекинува учеството. „Постои зголемено ниво на агресија меѓу турските групи“, изјави за АПА, потполковник Пјер Кугелвајс од австриските вооружени сили. Според него, има извештаи за пукање.

Осумдесет и двајца австриски војници се стационирани во турската област Хатај од вторникот за да помогнат во спасувачките напори, рече потполковникот. Тие остануваат на своето место и се подготвени за нови мисии штом ситуацијата се подобри, рече тој.

„Немаше напад против нас Австријците. Сите сме добро“, изјави Кугелвајс. „Би сакале да продолжиме да помагаме, но околностите се такви.

Германската Федерална служба за техничка помош (германската служба за итни спасувања) и германскиот огранок на хуманитарната организација Меѓународна советодавна група за пребарување и спасување (ИСАР), исто така, привремено ги прекинуваат спасувачките операции во турската провинција Хатај погодена од земјотресот. , јави ДПА.

Безбедносната ситуација во јужната област Хатај се влоши во последните часови, соопштија денеска организациите. Екипите за пребарување и спасување моментално престојуваат во заедничкиот базен камп во градот Карахан. Доколку има конкретни докази дека некој може да биде спасен жив, тие ќе излезат на местото на настанот, изјави портпаролот на Федералната служба за техничка помош.

Канцеларијата и ИСАР ја припишуваат тензичната ситуација, меѓу другото, на „недостигот од храна и проблеми со снабдувањето со вода во зоната на земјотресот“.

„Можете да видите дека тагата полека го отстапува местото на гневот“, рече Стивен Баер, шеф на операции во ИСАР.

Портпаролот во седиштето на Федералната служба за техничка помош во Бон објави „бурни сцени“ и додаде дека мора да се земе предвид безбедноста на волонтерите.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!