Што никако не треба да се направи при посетата на Острог – правила кои треба да се почитуваат

Манастирот Острог е еден од најпосетените манастири на Балканот, Во него секој верник треба да пристапи со чисто срце и молитва, во надеж дека ќе биде исцелен од Свети Василиј Острошки.

Многу е важно како се доаѓа во манастирот, како сме облечени. Облеката зборува за почитта кон светото место. Жените треба да се со марама на главата, со покриени нозе и раце, а мажите со долги панталони и маици со долги ракави. Често може да се забележи дека туристите не ги следат правилата на манастирот, а многу е важно како се пристапува и физички и духовно.

На Острог може да понесете лични работи и работи на своите блиски, каде се оставаат да преноќат покрај моштите на Свети Василиј Острошки. После преноќувањето работите се благословени. Тоа е исто како Свети Василиј лично да ве благословил.

Луѓето носат и дарови. Од манастирот може да купите и света вода и масло или пак да запалите свеќи за здравје или за душата на мртвите. Она што никако не треба да направите е да земете нешто од манастирот, дури ниту камен.

Во манастирот се случиле безброј исцелувања, кои монасите редовно ги запишуваат и чуваат како потсетник за чудотворните моќи на ова свето место.

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!