Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Секој ден од месецот има свои карактеристики кои влијаат на формирањето на личноста. Без разлика дали се работи за избор на професија и партнер, позиција во општеството, тајни желби и амбиции, живот во пар, стравови…

Накратко, карактеристиките на одреден ден, односно датумот, влијаат на судбината на секој човек и носат свој „товар“. Колку е ова точно, проверете на вашиот сопствен пример, според толкувањето на еден од најпознатите астролози на сите времиња, Џордано Бруно, кој го открил тоа уште во 15 век.

Тој бил познат италијански ренесансен математичар и филозоф, кој од поранешен свештеник станал астролог, астроном, магионичар и поет. Во 1600 година, по седум години затвор, инквизицијата го запалила на клада поради ерес според црковните догми.

Бил обвинет, меѓу другото, за практикување гатање и магија, негирање на невиноста на Марија, верување во реинкарнација и зборување против католичката вера. Така Бруно станува легенда на слободната човечка мисла, незаменлива фигура во пантеонот на прогресивното човештво.

1 – Вие сте лидер, имате силна волја и сакате да одите по својот пат. Тешко е да ве освојат, но кога некој ви се допаѓа, спремни сте тоа да го покажете. Имате многу различни интелектуални склоности, креативни сте и важите за многу добар организатор. Пазете се од љубомора и доминирање со другите.

2 – Сакате музика, ритам, танц, имате чувство за хармонија и ги сакате сите убави и рафинирани работи во животот, па да се занимавате со уметност е вистинскиот повик за вас. Имате тенденција да ги потценувате своите способности, што може да биде голем хендикеп во животот. Водете сметка за вашето опкружување, бидејќи може да ве расположи, но и да ве вовлече во депресија кон која сте прилично склони.

3 – Вие сте меѓу најнадарените луѓе. Имате развиена имагинација и би станале добар новинар или писател. Освен тоа, вие сте прецизни. Социјалниот живот и пријателите се најважното нешто на светот за вас. Сите, дури и површните познаници, веднаш ве препознаваат како пријател и личност на која можат да сметаат.

4 – Цврсти сте, непоколебливи, а понекогаш и тврдоглави и непопустливи. Вие сте вреден работник, систематски, лојален, совесен и никогаш не се откажувате, па може да се каже дека светот на бизнисот е идеален за вас. Ја зборувате вистината дури и кога не треба, што другите понекогаш негодуваат. Вашата емотивна природа е речиси секогаш под контрола.

5 – Уживате во секоја минута од животот. Секоја работа што ве поттикнува да се движите ќе го задоволи вашиот нескротлив темперамент и амбиција. Сè што ве става пред публика би било идеално занимање. Можете да се смирите млади, но вашиот партнер мора секогаш да внимава бидејќи мразите ограничувања и стеги.

6 – Љубител сте на семејната атмосфера и ви треба придружник кој ви дава љубов и охрабрување, за да дадете сè од себе. Надарени сте со прекрасен глас кој, доколку го тренирате, може да ве доведе до самиот врв на оваа уметност. Сепак, би се истакнале и во кое било поле на социјална работа.

7 – Вие сте сериозна, мирна, аналитичка личност која цврсто стои на земја. Секогаш се стремите кон совршенство и ги барате најдобрите решенија. Ваше е да измерите, не двапати, туку трипати пред да пресечете. Неодоливо ве привлекува науката, но и мистицизмот и окултизмот. Многу сте чувствителни и добро е што секогаш ги следите вашите чувства.

8 – Родени сте за сите професии. Добро судите, знаете да балансирате и сте авторитетен човек. Сакате моќ, пари и спектакуларни ситуации. За да бидете успешни, потребна ви е добра организација во која вашите преференции ќе бидат целосно изразени.

9 – Влијанието на бројот девет врз вашиот живот би можело да ви донесе чести патувања, односно занимање во кое патувањето и комуникацијата би биле од големо значење за вашиот деловен живот. Имате влијание врз луѓето и сте дарежливи, но внимавајте да не ја трошите својата заштитничка енергија на погрешни луѓе.

10 – Родени сте да водите и да бидете независни. Затоа, не барајте помош од другите, бидејќи тие всушност сакаат да се потпрат на вас. Секој тип на индивидуална акција е добар за вас, имате доволно определби кои можат да ве направат успешни во животот. Погрижете се да ги развиете вашите уметнички склоности.

11 – Мора да научите да одржувате рамнотежа, дури и кога нервите ви се на работ на издржливоста. Одржувањето на вашите емоции под контрола е основата на вашето здравје и среќа. И покрај вашата натпросечна интелигенција, понекогаш дозволувате вашата интуиција да ве доведе до необично изразување на вашиот природен потенцијал.

12 – Многу сте срдечни и пријателски настроени кон луѓето околу вас. Исклучително сте практични и поседувате одредени уметнички таленти, а вашиот шарм ви дава можност да пазарите што сакате во животот. Ако наидете на потешкотии во љубовниот живот или пријателството, ќе бидете обесхрабрени.

13 – Вредни сте, внимателни и работливи, имате големи амбиции, па сакате да организирате други луѓе, кои понекогаш мислат дека сте диктаторски настроени. Добро ги забележувате деталите и донесувате правилни заклучоци. Би било добро ако повеќе ги изразувате своите чувства и развивате хоби како резба на дрво и вајање.

14 – Развиени ви се логиката и имагинацијата. Можете да создавате и уништувате, моќта е вашата најсилна страна. Ве привлекува новото и оригиналното, промените и разликите, ризиците и предизвиците. Склони сте на прекумерно експериментирање, па препорачливо е да вежбате трпение и рамнотежа за успешно да управувате со кариерата.

15 – Најчесто бегате од ситуации во кои би можеле да доминирате, што може донекаде да го загрози вашето расположение и однос кон околината. Ве привлекува сè што е добро и убаво и постојано барате личност која би ви дозволила да бидете тоа што навистина сте. Би биле успешни и на полето на уметноста.

16 – Ова е бројот на духовни вредности. Тој ве врзува повеќе за духовните вистини, метафизиката и филозофијата, отколку за вистинските факти од животот. Во душата сте перфекционист и многу сте вознемирени ако не ги исполнувате високите стандарди. Потребен ви е семеен дом во кој ќе бидете сакани, но и независни.

17 – Не ви се допаѓа ако во вашата животна и професионална средина владее анархија, нарушени вредности и дисхармонија. Овој ден на раѓање е многу добар кога се во прашање финансиите – никогаш нема да останете без пари. Би било паметно сами да донесувате важни одлуки, а деталите да им ги препуштите на другите.

18 – Имате силна емотивност која ве привлекува кон музиката, а од друга страна сте многу критични и секогаш барате повеќе. Професиите критичар и писател се создадени за вас. Ќе живеете живот исполнет со интересни познанства и патувања.

19 – Вие сте роден екстремист. Во емотивна смисла го живеете животот на работ на бездната, а од друга страна ве карактеризираат зачудувачки извори на имагинација со кои успевате да ги решите и надминете сите тешкотии. Изберете го вашиот животен партнер внимателно, бидејќи вашиот роден ден може да ви донесе многу недоразбирања во брачниот живот.

20 – Вие сте чувствителна личност. Потребни ви се искрени пријатели, заштита и удобност, без кои не би можеле ниту да го замислите животот. Обидете се да ги задржите вашите емоции во разумни граници за да можете да живеете и да се однесувате нормално. Успехот ќе ви дојде само ако ја развиете вашата личност.

21– Сакате пријатни средини во кои доминира доверба, хармонични врски и хармонични бои. Поради честите промени на расположението, секогаш ви треба љубов и пријателство. Повеќе сакате да примате отколку да давате. Одморот го поминувате пасивно, најчесто читајќи, но сакате и дружење и забава.

22 – Паметни сте, проникливи и цврсто стоите на земја. Многу сте солидарни, сакате хуманитарни акции и сакате да им помогнете на сите. Идеите што ве исполнуваат се вашите главни водичи. Сепак, многу ваши идеи бараат многу храброст и колективна свест, и тука наидувате на пречки.

23 – Независни сте, горди и одговорни. Можете точно да дијагностицирате болест во политичко тело, организација или општеството воопшто. Најдобро се согласувате со припадниците на спротивниот пол и со постарите луѓе кои ги цените. Вешти сте во изнесување аргументи, што ја зголемува решителноста во бизнисот.

24 – Имате неверојатно количество енергија. Подготвени сте да преземете одговорност во сè, особено во семејството или општеството. Вашиот недостаток е тоа што енергијата и одговорноста можат да ве наведат да верувате дека само вие знаете што е добро. Можеби ќе бидете најуспешни на полето на медицината и образованието.

25 – Вие сте интуитивна и надарена личност, но често недоволно разбрана во вашата околина. Успесите ја хранат вашата суета и го прават вашиот живот наменски, но за да го постигнете ова, треба да се ослободите од депресијата. Мора да ја почувствувате атмосферата на мало место за да бидете среќни и успешни.

26 – Најважни ви се домот и семејството. Вие сте многу ентузијасти кога започнувате нов проект, но не и кога станува збор за завршување. Многу сте горди, па подобро е да не стапите во брак пред добро да го запознаете вашиот иден партнер, бидејќи не би издржале да ве надгледуваат.

27 – Вашата врска со надреалното и метафизичкото е многу силна, а денот кога сте родени ве поврзува со мистицизмот и филозофијата. Негативна карактеристика на вашата личност лежи во фактот што, кога работите не одат како што сакате, паѓате во состојба на меланхолија. Склони сте кон литературата и уметноста.

28 – Доминантни сте и независни, би било добро да работите на вашиот проект но во рамките на реномирана организација. Имате доволно имагинација и упорност да завршите сè што ќе започнете. Слободата е многу важна во вашиот живот, но не е добро да се претера. Ве привлекува сè што е необично.

29 – Вашиот роденден игра многу важна улога. Може да ве донесе пред публика, бидејќи сте идеалист со квалитети на голем лидер. Сепак, често сте склони кон промени во расположението. За вас, доброто е секогаш многу добро, а лошото е секогаш многу лошо. Живеете на емотивна клацкалка, така што не е лесно човек да ве следи.

30 – Родени сте како сонувач. Драматургијата или литературата се вистински предизвици, во овие области најмногу можете да се изразите. Никогаш не се присилувајте да правите рутински и монотони задачи. Ќе ви ја убие волјата за живот. Научете да бидете трпеливи и не трошете енергија на неважни работи – тие секогаш ќе ве влечат назад!

31 – Луѓето родени на 31 во месецот во првата половина од својот живот генерално се упорни, тврдоглави и не сакаат да направат каква било обврска или компромис. Имате силен интерес за лековити растенија, па имате скриена желба за медицина, во што би биле најдобри.

Извор: Kajgana.com

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!