10 ЗНАЦИ ДЕКА ДОЛГО ЌЕ ЖИВЕЕТЕ: Научниците се сигурни во ОВА!

Научниците веруваат дека 25% од животниот век на човекот го одредува генетиката, а останатите 75% се надворешни фактори и начин на живот. Научниците конкретно идентификуваа 10 знаци кои укажуваат дека на човекот му е предодреден долг живот.

Природата им даде на жените долг живот. Очекуваниот животен век во голема мера зависи од полот: женките ги „надживуваат“ мажјаците кај речиси сите видови цицачи. Научниците од Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско, кои веќе извесно време вештачки одгледуваат глодари, откриле дека меѓу долговечните глувци најмногу се оние со женски полови жлезди прикачени на женските хромозоми.

Истражувачите заклучиле дека хормоните и другите сигнални молекули „живеат“ во јајниците на жените, што го продолжува животот и го забавува процесот на стареење. Мажјаците се поранливи. Причината за тоа е тестостеронот кој лесно го оштетува имунолошкиот систем. Додека естрогенот (женски полов хормон) има антиинфламаторно дејство.

Младешкиот изглед е добар показател. Колку личноста изгледа помлада, толку е поголема веројатноста дека ќе живее подолго. За седум години, научниците набљудувале повеќе од 1.800 пара близнаци и откриле дека близнакот кој изгледал помлад обично умира подоцна од брат или сестра родени порано.

Според истражувачите, возраста што ја забележуваме кога гледаме личност е нераскинливо поврзана со теломерите. Станува збор за молекуларни биомаркери на стареење, од кои пократките ветуваат брзо стареење на телото, развој на болести, вклучително и рак. Луѓето со младешки изглед имаат издолжени теломери.

Вегетаријанството е билет за долг живот. Според научниците од Харвард, повеќето набљудувани стогодишници не јаделе производи од животинско потекло.

Истражувањата го потврдија фактот дека кога голема доза на протеини (особено оние содржани во месото и млечните производи) влегува во човечкото тело, клетките почнуваат брзо да стареат. Бидејќи заедно со протеините добиваат висококвалитетен „градежен материјал“ – тие се прилагодени на активен раст и репродукција.

Сепак, на телото на возрасно лице не му е потребна таква стимулација. Продолжениот раст на клетките го забрзува процесот на стареење. Ако ја намалите количината на амино киселини (намалете го уделот на протеини во исхраната), клетките ќе престанат да растат активно и ќе можат да ја посветат целата своја сила за заштита на телото.
Хемоглобин во нормални граници. Високата концентрација на железо во крвта го забрзува процесот на стареење во телото и, обратно, нормалниот хемоглобин ги зголемува шансите на човекот да води долг живот.

Железото ја одредува способноста на човечкото тело да се бори против инфекции. Така, на пример, со дијагноза на Паркинсонова болест или патологија на црниот дроб, нивото на хемоглобин нагло паѓа или обратно. Затоа, британските истражувачи сугерираат дека метаболизмот на овој микроелемент е важен фактор за состојбата на стареењето на организмот и склоноста кон долговечност.

Овој факт е потврден со алтернативни научни трудови, чии автори докажале дека прекумерното консумирање црвено месо – извор на железо – го зголемува ризикот од развој на патологии поврзани со возраста, особено кардиоваскуларни заболувања.

Здрави црева. Италијанските научници ги проучувале луѓето кои ја прославиле 100-тата година и дошле до заклучок: стогодишниците имаат здрава цревна микрофлора. Луѓето кои живеат долго време не се жалат на цревата, бидејќи имаат голем број на корисни бактерии во телото кои „живеат“ во овој орган. Тие се занимаваат со производство на витамини, ослободување на потребната енергија, борба против инфекции, самите произведуваат токсини.

Можете да промовирате здрава функција на цревата со редовно консумирање пробиотици . Медитеранската исхрана е уште еден одличен начин за подобрување на цревната флора. Токму оваа диета им помага на Италијанците да живеат долго. Во исхраната на овие стогодишници доминираат морска храна и риба, свеж зеленчук и овошје – скапоцени извори на младост и виталност.

Нормална телесна тежина. Ризикот од смрт кај луѓето со индекс на телесна маса (БМИ) над 35 е 29% поголем отколку кај луѓето кои немаат прекумерна тежина. Токму тоа е резултатот што го покажа студијата на американските научници.
Прекумерната тежина ја зголемува веројатноста за развој на хронични болести, особено дијабетес и кардиоваскуларни патологии. Геронтологот И.Конев го потврдува овој факт. Во неговата клиничка пракса, тој исто така забележал природна врска помеѓу прекумерната тежина и високиот ризик од смртност.

Покрај тоа, таложењето на маснотии околу половината практично го удвојува овој ризик, дури и ако БМИ е нормален. Седентарен начин на живот, неурамнотежена исхрана и секако генетиката придонесуваат за таложење на маснотии во пределот на стомакот.

Американските лекари утврдиле дека на животниот век на една личност влијае неговиот светоглед. Тие ги проучувале животните приказни на илјадници мажи и жени и откриле дека пооптимистичките луѓе живеат околу 11-15 години подолго од оние кои се навикнати да паѓаат во депресија. Ова е лесно да се објасни, бидејќи веселите, оптимисти ретко се жалат на срцето, белите дробови, желудникот итн. Поголема е веројатноста да се придржуваат до здрав начин на живот – да ја следат нивната исхрана, да одржуваат здрава активност и да спијат доволно.

Друга карактеристика на оптимистите која им помага да живеат долго е самодовербата. Таквите луѓе не се склони кон паника, очај, лесно наоѓаат излез дури и од најтешките ситуации во животот и многу побрзо се опоравуваат од стресот.
Активности во корист на физичкото и менталното здравје. Стогодишниците се секогаш во движење бидејќи тие и научниците ширум светот знаат дека физичката активност делува подобро од другите средства во борбата против стареењето на телото.

Додека човек спортува или само шета во парк, тој апсорбира многу кислород. Во процесот на неговата обработка, телото добива многу слободни радикали кои можат да ги оштетат клетките. Има смисла да се претпостави дека спортот е само стрес за телото. Но, не брзајте – бидејќи зборуваме за краткотраен стрес, клетките се тренираат и зајакнуваат, што ја зголемува нивната отпорност на влијанието на негативните фактори, ја подобрува способноста да се лекува.

Физичката активност навистина го зајакнува телото и го спречува стареењето, но тоа важи само за редовно вежбање. Вреди да одвоите 40 минути дневно за теретана или прошетка. Ниту со тоа не треба да претерувате, инаку ќе започне обратниот процес.

Тајната на долговечноста е во интелигенцијата. Научниците заклучија дека паметните луѓе живеат околу 4 пати подолго од помалку паметните. Излегува дека мозокот кој не добива редовно оптоварување брзо старее. Нивото на интелигенција влијае и на состојбата на здравјето на луѓето.

Осаменоста не е уште една долговечност. Научниците од Англија се сигурни дека осаменоста е болест која го „краде“ човекот со години. Затоа тие ги советуваат сите кои имаат намера да живеат долго да водат активен социјален живот. Тоа не значи дека секогаш треба да има куп луѓе околу една личност. Само неколку силни врски ќе го зајакнат вашето здравје – со сопругот, сопругата, децата, другите роднини или пријатели.

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои претпочитаат осаменост имаат поголема веројатност да страдаат од здравствени проблеми. Овде е прилично лесно да се најде шема: бидејќи повеќето од нив се сами, тешко е да се води активен животен стил, многу е полесно да се „ собере“ вирус на кој телото едноставно не може да му одолее.

Да се ​​стане социјално ориентирана личност не е толку тешко како што изгледа. Пред сè, треба да претпочитате вистинска комуникација со луѓето, а не со социјалните мрежи. Ефикасна комуникација е и секојдневната комуникација со семејството за тоа како поминал денот. Истото важи и за важен викенд во природа, пријателска средба во сабота на шолја кафе.

Овие знаци на долговечност имаат научна основа. Но, најдобриот дел од целата оваа тема е што многу од „ карактеристиките“ на стогодишниците можат да се развијат независно.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!