3 причини зошто дома треба да запалите малку темјан: Мирисот на оваа древна смола влијае на душата и телото – прави чуда!

Мирисот на мир, молитва и духовност – 3 причини зошто треба да се запали малку темјан во куќата!

Темјанот е смола која најчесто ја поврзуваме со духовноста и молитвата, но малкумина знаат за неговите лековити ефекти и зошто е важно редовно да го користите во вашиот дом. Според традицијата, Исус Христос при раѓањето добил темјан како подарок од мудреците. Тоа може да биде корисно на емоционално, духовно и физичко ниво.

Темјанот се прави од дрво наречено Burseraceae кое најмногу расте во Индија, Саудиска Арабија и Етиопија. Се користи со векови во гранули и се запалува поради црковните служби, а многумина го користат и како есенцијално масло.

Веднаш штом ќе ја почувствувате аромата на темјанот, можете да сфатите колку е навистина посебен и колку е релаксирачки за умот и телото. Откривме 3 одлични ефекти на темјанот:

1. Опушта и донесува душевен мир
Се верува дека темјанот го чисти домот од негативна енергија, а кога ќе го помирисате неговиот мирис, првата асоцијација ќе биде мирот. Согорувањето на темјанот дома помага во борбата против симптомите на стрес и анксиозност, носи чувство на смиреност и ја подобрува свеста.

2. Има антисептички својства
Се смета дека темјанот има негативен ефект врз вирусите и бактериите, па затоа често се користи дома како форма на превенција и чистење на местото од некои неповолни микроорганизми. Се смета дека има и антиинфламаторни својства, како и дека има благотворно и смирувачко дејство на респираторниот тракт.

3. Меморија и подобрена свест
Чадот и мирисот на темјан ве поттикнуваат да се фокусирате на она што го правите. Во средниот век, ерменскиот лекар Амирдовлат од Амасија напишал: „Темјанот со својата топла и сува природа го зајакнува умот и го лекува заборавот“.

Кога ви е важно да се концентрирате, запалете малку темјан смола или искористете го благотворното дејство на есенцијалното масло.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!