50 убијци на среќата кои ги крадат Вашите шанси за успех: Листа на работи што треба веднаш да ги фрлите во ѓубре!

Љубовта кон старите непотребни работи е длабоко навестување на тоа колку силно сте приврзани за минатото и го попречувате патот кон иднината.

Ништо во куќата не се чува толку внимателно како што се чуваат работите што ги нарекуваме „можеби ќе притреба“. Нашата куќа – е продолжение на нас самите, наш одраз. Ако сакате промена во животот, најпрво организирајте го просторот околу вас.

Кога куќата е чиста – тогаш разумот ни помага, и работите се подобруваат. Ослободете се од ѓубрето, не бидете како хрчак. Колку повеќе исфрлате, толку подобро за вас. Разберете, секоја работа, буквално секоја, е дел од вашата енергија, гледајте ги трезвено и чувајте го само она што навистина ви треба и што ќе ве направи среќни.

Пристапете кон сите работи со прашањето: “Дали сакам да ја напуштам старата енергија, или нека дојде нова на нејзино место?”. Целосното отстранување на сметот ќе ви даде забележителна сила и свежа енергија. Започнете свесно да се создавате себеси и вашето ново искуство, така што ќе го исфрлите ѓубрето од вашиот живот.

Еве список на работи што треба итно да ги исфрлите од вашата куќа!
1. Остатоци од украсна хартија
2. Визит карти од луѓе што не ви се потребни
3. Стари билети
4. Непотребни рецепти
5. Стари маици
6. Суво цвеќе
7. Истегнати ленти за коса
8. Стари весници и списанија

9. Стари градници
10. Искинати обетки
11. Облеката што ви е износена или ви е мала
12. Стара козметика
13. Лекови со истечен рок
14. Исушен лак за нокти
15. Стари документи
16. ДВД дискови што не сте ги гледале долго време

17. Стари шампони, креми и лосиони
18. Стара долна облека и костими за капење
19. Раскинати најлони
20. Пенкала кои не пишуваат
21. Нараквици и ѓердани со скршени делчиња
22. Стара постелнина
23. Сите празни пакувања
24. Резервни копчиња за облека што веќе ја немате

25. Истрошени постелки за бањата
26. Стари прибор за јадење (чинии и чаши) останати од сервизите
27. Стари перници
28. Стари писма
29. Непотребни шноли, скршени шноли
30. Стари боички, пенкала, фломастери, маркери, кои веќе не пишуваат
31. Искинати фармерки
32. Декоративни панделки од примени подароци

33. Разгледници и непотребни подароци кои не ви значат ништо
34. Стари календари
35. Глупави магнети
36. Скршени украси за новогодишна елка
37. Избледени крпи
38. Стари неискористени батерии на телефонот
39. Чевли што не сте ги носеле две сезони
40. Расипана храна, зачини со истечен рок

41. Стари сметки
42. Повеќето сувенири, освен оние што навистина создаваат удобност во внатрешноста
43. Несоодветен или застарен прибор, кујнски прибор, апарати
44. Стари инструкции за сета техника
Социјално и духовно чистење:
45. Организирајте ја вашата листа на пријатели на социјалните мрежи
46. Отстранете го следењето што не ви одговара и не ве инспирира да направите нешто. Понекогаш дури и не знаете зошто воопшто ги додадовте како пријатели.

47. Исчистете го ѕидот
48. Избришете ги луѓето чии објави ве нервираат. Особено оние кои споделуваат негативни вести.
49. Одлучете за листа на блогови, страници и сајтови што имате намера да ги прочитате.
50. Избришете ги сите непотребни датотеки на вашиот компјутер.

Создавањето на себеси повторно е можно само ако разберете дека вашето старо искуство не е ваш советник. И сега, време е за генерално чистење!

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!