Tаа има само 16 години и има 82 МИЛИОНИ следбеници – ова е ТЕМНАТА страна на популарноста на социјалната мрежа!

Чарли Дамелио е најголемата ѕвезда на ТикТок. 16-годишната девојка од САД ја следат повеќе од 82 милиони луѓе на таа социјална мрежа, што го прави нејзиниот профил на ТикТок со најмногу следбеници.

И додека нејзините врсници и завидуваат на нејзината популарност, а малку постарите сонуваат за бројките што ги заработува на социјалните мрежи, оваа девојка сега реши да зборува за мрачната страна на популарноста на социјалните мрежи.

Злоупотребата преку Интернет и навреди за телото е нешто со кое се соочува секој ден, вели Чарли. Во април оваа година, таа избриша фотографија во бикини од Инстаграм откако троловите ја преплавија со коментари за тоа како нејзиното тело „не е женско“.

“Не зависи од вас да ми кажете дали треба да ослабам или да добијам тежина. Зошто не треба сите да се почитуваме едни со други и зошто да не можеме да разбереме дека треба да се поддржуваме”, им одговори таа на омразените во тоа време, а сега е во интервју за Јутјуб.

На каналот на нејзиното семејство, таа зборуваше за насилници преку Интернет и постојан страв да не направи нешто погрешно на социјалните мрежи.

“Секогаш треба да бидете сигурни дека ќе пронајдат нешто што сте го рекле кога сте имале десет години и да го извадат од контекст. Или дека нешто завршува на Интернет за кое ќе жалите до крајот на животот”, рече тинејџерката и додаде дека луѓето на Интернет не се грижат за нејзиното мислење или извинување.
На нив навистина не им е грижа што имате да кажете. Тие само сакаат да се чувствувате лошо “, рече таа.

“Ако имате придружници, тие не ве сметаат за личност. Вие едноставно станувате нешто што луѓето можат да го осудат, навредуваат … Тие мислат дека никогаш нема да го видите тоа што го коментирале, и ако одговорам, тогаш тие ќе бидат како:” мислев дека никогаш нема да го видиш “. .. ‘”, се пожали Чарли. „Тие не очекуваат нивните зборови да не повредат“, рече таа.

Таа додаде дека најтешко се справува со коментари за нејзиниот изглед затоа што цел живот слуша вакви коментари бидејќи се занимава со танц.

Инаку, Чарли минатата година стана ѕвезда на ТикТок. За само три месеци милиони почнаа да ја следат, а таа наскоро стана сензација на таа социјална мрежа. Ја нарекуваа „Кралица на ТикТок“. Таа е толку популарна што стана како лицето на таа социјална мрежа.

Што објавува Чарли? Претежно исто како и другите деца на таа апликација. Танцува, пее, ја снима својата сестра Дикси и често прави „дуети“, односно снима истовремено со некои други корисници на „ТикТок“.

На Инстаграм ја следат 27 милиони луѓе, а и самата еднаш призна дека не и е јасно во што е тајната на нејзиниот успех.

„Би сакала да им дадам на сите објаснување што точно се случи, но појма немам …“, рече таа во една прилика.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!