ВИДЕО: Апокалиптични сцени- германско градче исчезна под вода

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...

Предвидувањата на баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа предвиде серија настани и повеќето од нив веќе се остварија: распадот на Советскиот Сојуз, трагедијата на 11 септември 2001 година, смртта на...

Денес е празник посветен на Пресвета Богородица, најмногу го слават жените – овој обичај треба да се испочитува

Денес е Покровот на Превета Богородица. Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите застапнички молитви...

Апокалиптични сцени од Германија го шокираа светот. Најмалку 42 лица загинаа, најмалку 70 се водат за исчезнати, а илјадници беа евакуирани од своите домови. Околу 200.000 луѓе во Германија останаа без електрична енергија, пишува Би-Би-Си. Поплавите се случија кога бесните реки ги скршија своите корита по обилните врнежи од дожд во последните два дена.

Двајца пожарникари и двајца полицајци се удавија за време на поплавите, а властите ја мобилизираа армијата. Околу 500 војници се распоредени за да им помогнат на жителите на двете најтешко погодени провинции, соопшти во четвртокот германското Министерство за одбрана, објави Би-Би-Си.

– Во моментот, противпожарната единица и армијата ги чистат нашите патишта и подруми, но енергетските трансформатори се сериозно оштетени, така што нема да имаме електрична енергија до 14 дена … – вели еден од локалните жители.

– Околината на местото беше уште повеќе уништена, како и околните фабрики беа тотално уништени и беше прогласена природна катастрофа во градот и целото градско подрачје – додаде тој. Властите во Рајнска област-Пфалц, една од двете германски покраини погодени од поплавите, ја објавија оваа фотографија направена вчера, покажувајќи ја големината на поплавата во селото Алтенбург.

Белгискиот град Лиеж ги повика жителите да го напуштат градот. Во Лиеж, кој лежи на реката Меус, се очекува натамошен пораст на водостојот до метар и половина. Затоа, градските власти ги повикаа сите што се таму заради деловна активност или од други причини да го напуштат градот, а жителите да се качат на повисоките катови.

Според белгиските медиуми, толку висок водостој на реката Меуз не е забележан од 1926 година. Ситуацијата е критична низ цела Валонија, особено во градовите што лежат на реката Меуз и нејзините притоки. Премиерот на Северна Рајна-Вестфалија, еден од најпогодените делови на Германија, рече дека многу луѓе се уште се во опасност. Училиштата се затворени, а патиштата на западот на земјата блокирани.

Вонредна состојба е прогласена во областа Шулд беј Аденау, во планинскиот регион Ајфел на границата со Белгија и Луксембург, пренесуваат германските медиуми. Бројни делови на Западна Германија сè уште се отсечени од остатокот од светот по силното невреме и обилните врнежи од дожд во средата вечерта.

Мала Дрејер, премиер на сојузната покраина Рајнска област-Пфалц, поплавата ја опиша како катастрофа. „Има мртви, исчезнати, а многу луѓе сè уште се во опасност. Сите наши служби за итни случаи работат дење и ноќе и го ризикуваат сопствениот живот. Сочувство до жртвите на овој хорор – рече таа.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денеска е значаен празник: Две работи никако не смеете да ги направите

Денеска се празнува Свети Киријак Отшелник, овој православен празник особено го поврзуваат неколкуте обичаи поврзани за есента и доаѓањето на зимата. Според традицијата, секогаш е...

Дрва, струја или пелети, што е најисплатливо за грејната сезона во услови на раст на цените?

На дрва евитно, со струја чисто. Според пресметките, за претстојната грејна сезона на едно домаќинство за затоплување на домот ќе му бидат потребни од...

Д-р Лазаров: Најголема грешка е што целосно вакцинираните се ослободени од секакви рестрикции

Македонија е единствената земја во светот каде првиот човек во здравството среде пандемија тера кампања за локални избори, смета матичниот лекар д-р Ненад Лазаров. На...
error: Содржината е заклучена!