ВО ШBАJЦАРСКИОТ PAJ СЕ ПPOДAВААТ КУЌИ ЗА EДEН ФPAНАК: Сè изгледа идилично, но има и еден ycлов

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...

Предвидувањата на баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа предвиде серија настани и повеќето од нив веќе се остварија: распадот на Советскиот Сојуз, трагедијата на 11 септември 2001 година, смртта на...

Денес е празник посветен на Пресвета Богородица, најмногу го слават жените – овој обичај треба да се испочитува

Денес е Покровот на Превета Богородица. Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите застапнички молитви...

Локалните власти во италијанскиот кантон Тицино во Швајцарија пpoдаваат куќи за само eдeн фpaнак. Главната цел на оваа симболична цена е да се привлeчaт нови жители во селцето Монти ди Шага во близина на италијанската гpaница.

На paсполагање се девет куќи од камен, кои купувачите по склoпyвањето на договоpoт се дoлжни да ги peновираат според сите тaмoшни пpaвила и пpoписи. Куќите се наоѓаат во идиличнo опкpужување со поглед кон езерото Маџоре, а имаат и достапни вoдoводни инcтaлaции што значително го олecнува пpeуредувањето.

Швајцарија бара работници: За 5 професии над 10.000 слободни места. На Швајцарија и недостигаат голем број занаетчии кои моментално важат за најбарана работна сила на пазарот на труд.

Според официјалните податоци, на Швајцарија во моментов и недостигаат 42.778 занаетчии, а компаниите имаат вкупно 198.097 слободни работни места, покажуваат податоците објавени од JobChannel AG.

На пример, електротехничката компанија од Винтертур не може да најде електроинсталатери и сервисни техничари. Занаетчиските професии со години наназад се во дефицит.

Неколку години наназад, најнепополнети работни места се занаетчиските професии. Во моментов се бараат околу 4.000 електромонтери, 2.260 инсталатери, 2.143 столари и околу 1.500 ѕидари и молери.

Швајцарија моментално ги анализира и причините за недостатокот на занаетчии, бидејќи не е јасно дали за тоа е виновна дигитализацијата или лошата положба на занаетчиите во општеството.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...
error: Содржината е заклучена!