ГОТВИМЕ ВО НИВ, НО ДАЛИ НАВИСТИНА СЕ ЗДРАВИ: Еве кои тенџериња испуштаат штетни материи

Сега изборот во понудата на продавницата е многу поширок. Имаме алуминиум, челик, леано железо, стакло, но и глина или бакар.

Во нив готвиме секој ден, но дали се навистина здрави? Се зависи од материјалот од кој се направени. Излегува дека некои можат да испуштаат штетни материи. Порано во нашите кујни владееја емајлирани саксии. Сега изборот во понудата на продавницата е многу поширок. Имаме алуминиум, челик, леано железо, стакло, но и глина или бакар. Сите материјали имаат свои предности и недостатоци.

Саксии од нерѓосувачки челик Челичните садови се меѓу најпопуларните. Тие се издржливи, отпорни на оштетувања, хигиенски и модерен израз. Навистина квалитетот треба да ви служи со години. Најдобрите се оние со дебело дно што го спречува лепењето на храната.

Иако релативно бавно се загреваат, многу рамномерно ја шират топлината. Важно е дека саксиите направени од овој материјал не реагираат со храната. Единствено што се зема предвид се однесува на оние од челик хром-никел 18/10 (содржина: 18% хром и 10% никел). Поради присуството на никел, кој е алерген, тие не се погодни за оние луѓе кои се подложни на алергиски реакции. Покрај тоа, тие дефинитивно вреди да се купат.

Алуминиумски садови
Иако алуминиумските садови изгледаат речиси исто како и челичните, тие имаат различни својства. Брзо се загреваат, добро ја спроведуваат топлината, лесни се и прилично евтини. Сепак, тие исто така имаат некои значајни недостатоци.

За време на готвењето на кисели супстанции во нив, како кисела зелка, под влијание на висока температура, се ослободуваат штетни соединенија кои влијаат на нашиот невролошки систем . Исто така, подобро е да не се подготвуваат јадења на база на оцет, спанаќ, зелка и домати во алуминиумски садови. Сепак, тоа не значи дека сите алуминиумски садови се целосно лоши. Изберете добри брендови со одобрување од Националниот институт за хигиена.

Емајлирани саксии
Овој вид е тргнат на страна, а сега повторно им се враќаме и тоа е многу добра вест. Емајлираните јадења се меѓу најздравите на пазарот. Емајлот е вид стакло кое е исклучително отпорно на топлина, детергенти и корозија. Немаат штетни материи, целосно се еколошки и антиалергични. Тие исто така го спречуваат акумулацијата и размножувањето на бактериите.

Така можете лесно да готвите во нив за деца и алергични луѓе. Покрај тоа, тие не го менуваат вкусот на храната, брзо се загреваат и ја одржуваат храната долго време топла. Вие не само што можете да готвите во нив, туку и да складирате храна без да го изгубите вкусот. Сето тоа зборува за емајлирани садови.

Саксии од леано железо Конечно, не најевтината, но убедливо најиздржливата опција, односно саксиите од леано железо. Тие се направени од легура на железо и јаглерод со висока содржина на јаглерод. Оваа комбинација е гаранција за издржливост. Тие можат да се користат за готвење и печење. Покрај тоа, тие совршено ја спроведуваат топлината. Најважно, сепак, тие се безбедни за здравјето и не испуштаат штетни материи. Единствениот недостаток е високата тежина и високата цена.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!