Даниловски: Новиот бран од делта сојот што може да се случи на средина на август

„Бранот од делта сојот почнува. 14-дневната инциденца на 100.000 веќе е 13, иако сме се уште зелена зона.

Претпоставувам дека кон средината на август ќе пречекориме вредност 20, што значи дека ќе влеземе во прво ниво на ризици“, изјави епидемиологот д-р Драган Даниловски во интервју за Тв Канал 5.

Според него, се чини дека се шири делта сојот се шири повеќе меѓу младите лица, кои што генерално се невакцинирани. „Фактот е дека еден заболен може да зарази 5 до 9 лица. Делта сојот носи потешка клиничка слика“, вели Даниловски.

Според него, бесмислено е да се воведуваат рестриктивни мерки како полициски час, ако на располагање имаме вакцини.

Последни објави

Не верувала во вакцини, па починала од коронавирусот- Американката имала последна желба

Мајка на четири деца во Тексас одби да се вакцинира против ковид-19, но откако го загуби својот сопруг, таа...

Млекото на вакцинираните мајки може да ги заштити бебињата од коронавирус

Млекото на мајките кои примиле две дози вакцина против коронавирус би можело да содржи антитела кои ќе го заштитат...

Трик за најбрзо лупење на печени пиперки – лушпата паѓа за секунда

Постои супер трик за лесно лупење на пиперките за ајвар. Ако сакате да ги излупите пиперките кои се печени,...

Ставете го ова кај вратите и прозорите – смрдливките повеќе нема да се доближат до вашиот дом

При првите ладни денови, смрдливките се во потрага по топли и суви места каде што можат да се засолнат,...
- Advertisement -

Во водата за бришење подови додадете 1 лажица од овој зачин – подовите ќе блескаат

Чистите и испрани подови не се само најдобриот начин да се ослободите од прашината и бактериите, туку и да...

Вашата ситуација не зависи од вашите средства, туку од Бога. Тој може да ја реши!

Вашата ситуација не зависи од вашите средства, таа зваиси од Бпга “Мојот Бог во Исус Христос ќе ја иполни...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!