Дарко (36) остана без сопругата и детето, сам со 2 ќеркички: Се плашевме да ја вакцинираме бидејќи беше бремена, а сега изгубив 2 живота!

Ги загубив сопругата и нероденото дете. Останав сам со две ќеркички, едната е пет ипол, а другата има седум години, изјави за за српски Курир сопругот на починатата бремена жена Милијана Радовановиќ (31) од Власотинце, Дарко Радовановиќ (36).

– Пеколот започна на 31 јули, кога сопругата доби температура од 37,5. Беше сабота, а веќе во понеделник почна да кашла. Се сомневав на ковид бидејќи татко ми ги имаше истите симптоми порано, а потоа заврши со тешка клиничка слика.

Ја понесов сопругата на тест во понеделник, веројатно веќе доцневме. Таа не беше вакцинирана. Се плашевме да се вакцинира додека е бремена, но сите бевме вакцинирани дома. Исто така, јас го прележав вирусот и ги примив двете дози, вели Дарко со треперлив глас и додава дека ја тестирале во болницата во Лесковац и дека добила позитивни наоди за корона вирусот. Според него, лекарите им рекле дека таа мора да биде хоспитализирана во болницата „Ковид“ во Крушевац, бидејќи е бремена. Тој на 2-ри август, ги спакувал нејзините работи за болницата.

– Чекавме неколку часа амбулантното возило да ја земе и да ја однесе во Крушевац. Беше добро, имаше поблаги симптоми. Немав идеја дека ќе биде последен пат кога ќе ја видам жива. Ја охрабрив дека сe ќе биде добро, иако и самиот се плашев. Се слушавме по телефон секој ден откако таа остана во болница. Ми рече дека се чувствува подобро. И тогаш нејзината состојба се влоши.

Ми спомна дека повторно ќе ја тестираат за да ја пренесат на гинекологија во Ниш, и дека последниот тест и бил негативен, иако се чувствувала многу лошо, тврди Дарко, инаку воено лице, и додава дека му е многу жал што никој доктор не го известил за нејзината здравствена состојба и влошување на нејзината клиничка слика:

– Можеби бебето можело да се спаси пред да и се слоши вечерта … загубив два животи. Последен пат, вели тој, се слушнале на 18 август во 17:45 часот. – Ми рече: „Не можам да поднесам, поврзана сум со кислород“. Таа почина неколку часа подоцна, на 19 август, во еден часот по полноќ. Ми се јавија во 8 часот наутро … Нејзиното срце не можеше да издржи, ја загуби битката и животот, а јас останав сам, без најголемата љубов во животот, со две ќерки – раскажува низ солзи Дарко и додава:

– Едната ќерка има пет ипол години, а втората сега од септември ќе биде прваче. Таа оди на училиште, па едвај чека мајка и да и купи тетратки, но нејзината мајка повеќе не е тука … Жителите на Власотинце велат дека ова е трагедија каква што не се памети на ова место, дека еден млад живот е згаснат и дека две мали девојчиња и еден неутешен сопруг остануваат зад мајката.

– Наместо да се врати дома од Крушевац и среќно да го чека раѓањето на третото дете, таа од болницата пристигна на гробиштата Власотинце. Голема тага, велат. Самата Милијана ја загубила својата мајка кога имала 13 години. Милијана Радовановиќ е по потекло од Медвеѓа. Жителите на Медвеѓа раскажаа дека оваа млада жена зад себе оставила двајца браќа и татко, и дека нејзината мајка починала кога имала 13 години, пренесува Југмедија.

Вакцината е безбедна за бремени жени, би и го спасила животот . Епидемиологот д -р Радмило Петровиќ за српски Курир рече дека вакцината против коронавирус сигурно ќе ја спасела оваа бремена жена. „Луѓето се плашат и не знаат, но оваа и сите други бремени жени можат да се вакцинираат по 12 -та недела од бременоста, односно по третиот месец. Вакцината нема да му наштети на фетусот или мајката. Тоа ќе ја ублажи клиничката слика и нема да има смрт.

Останува препораката сите бремени жени да се вакцинираат со цел да се избегне најлошото можно сценарио, посочи д -р Петровиќ.

Извор: newz24live.com

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!