Зимска грешка поради која собното цвеќе ви пропаѓа – експерт објасни како да спасите билка која е скоро уништена

3 ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ кои ќе БЛЕСКААТ од среќа до 2025 година: Сите врати ќе им бидат отворени

Веќе пишувавме на кои знаци среќата ќе им се насмевнува до крајот на оваа година, а денес дознаваме кого ќе наградуваат ѕвездите во следните...

Утре се МЛАДЕНЦИ: Ако сакате да имате УСПЕШЕН брак, мора да ги почитувате ОВИЕ обичаи

Денешниот голем празник е посветен на брачните парови. Нашата православна црква и нејзините верници денес го слават големиот црковен празник Свети 40 Севастиски маченици,...

Баба Ванѓа: за да се заштитите од уроци и лоши очи, чувајте го ова во вашата куќа

Пророчицата од Петрич ги посочи токму овие материјални работи...

Една од најголемите причини зошто цвеќињата во затворен простор венеат во зима е прекумерното полевање, сега експерт објасни како да го спасите растението кое сте го уништиле!

Зошто цвеќињата во затворен простор венеат во зима, кога го полеваме, „милуваме и се грижиме“? – Одговорот ќе ве изненади – Монти Дон е експерт за растенија и во едно видео ги објасни класичните „симптоми“ на растение кое се дави во водата во која ја полевате, а вие можеби нема ни да го забележите!

Кога ќе видам растение во украсно саксија, прво го превртувам наопаку и гледам на дното на саксијата во кое е „скриено“. Ако нема дренажна дупка, растението ви изгледа како да е во тегла.

„Особено е важно да се размислува за ова во зима, бидејќи на растенијата им треба многу повеќе вода во лето. Многумина од нас продолжуваат да ги полеваат цвеќињата во затворени простории како да е уште лето, поради што добива премногу вода“, рече тој.

„Ќе препознаете дека растението се гуши ако листовите се олабават, почнат да висат и да стануваат кафени. Никогаш не чувајте растенија во саксии без дупки“, предупреди тој.

Монти советуваше да го отстраните од земја растението што сте го наводнувале премногу, ако можете. Отсечете ги корењата што станале црни за да спречите ширење на инфекцијата.

Исечете ги мртвите лисја или цветови и преместете го растението во потемниот дел од станот или куќата. Повеќето растенија можат да се опорават од прекумерното наводнување во рок од околу една недела.

А најдобриот совет за наводнување што го даде Дон беше – купете шише со распрскувач и не истурајте вода директно во земја, туку прскајте го растението еднаш дневно. Направете го ова рано наутро и користете вода на собна температура.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

3 ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ кои ќе БЛЕСКААТ од среќа до 2025 година: Сите врати ќе им бидат отворени

Веќе пишувавме на кои знаци среќата ќе им се насмевнува до крајот на оваа година, а денес дознаваме кого ќе наградуваат ѕвездите во следните...

Утре се МЛАДЕНЦИ: Ако сакате да имате УСПЕШЕН брак, мора да ги почитувате ОВИЕ обичаи

Денешниот голем празник е посветен на брачните парови. Нашата православна црква и нејзините верници денес го слават големиот црковен празник Свети 40 Севастиски маченици,...
error: Содржината е заклучена!