Илјадници корисници на ТикТок истетовирале ист симбол – кога дознале што значи се покајале

Уште еден бизарен тренд кружи на „ТикТок“, а за неговите последици сè уште се зборува на интернет.

Еден корисник на оваа социјална мрежа им предложил на своите врсници и следбеници да ја истетовираат буквата „Z“, како ознака за „генерација Z“, но целиот тој тренд станал бизарен кога сфатиле што направиле.

Околу 100 тинејџери ја истетовирале буквата „Z“, што е симбол и покажува надмоќ на луѓето од белата раса, сметајќи дека има само забавен дизајн, пренесува „Daily Star“.

Во видео снимката на корисникот кој што се претставува како „смутавокадо“ може да се види како тој им вели на своите следбеници дека сите припадници на генерација „Z“ се родени во периодот од 1997-та до 2012-та година и треба да ја направат таа иста тетоважа.

Потоа била објавена и фотографија на која што било прикажано како тетоважата треба да изгелда, а многумина истaта ја направиле, не знаејќи дека има ужасно значење – се поврзува со нацистите. Станува збор за симболот „Wolfsangel“. Не е познато колку луѓе ја направиле оваа тетоважа, но социјалните мрежи се преплавени со нивни фотографии.

 

View this post on Instagram

 

This ‘unity symbol’ looks a lot like something else⁣ — a well-documented Nazi symbol known as the Wolfsangel. ⁣⁣ “Okay Gen Z, listen up!” wrote TikTok user smoothavacado in a recent video, soundtracked to Lorde’s ‘Team’. “What if, now hear me out, we all got a matching tattoo as not only a symbol of unity in our generation, but also as a sign of rebellion?” Famous last words.⁣⁣ ⁣⁣ Unfortunately, the design bore a striking resemblance to the Wolfsangel, a Nazi symbol. The damage however, was already done.⁣⁣ ⁣⁣ Hearteningly, the #GenZTattoo hashtag is now mostly populated with explainers detailing why you shouldn’t be putting the original design anywhere near your body, and alternate, non-racist tattoo ideas for those who are still keen on the concept of a generational tattoo. ⁣⁣ ⁣⁣ Additionally, the original video that kicked off the trend has now been deleted by its creator. Smoothavacado also made an apology video, in which she explains that she wasn’t aware of the symbol’s white supremacist origins. ⁣⁣ ⁣⁣ “I have been writing my Zs like that since elementary school,” she says in the clip, “So when I put that [design] on there, I didn’t think anything of it.”⁣⁣ ⁣⁣ 📷 TikTok⁣ ⁣ (via @i_d)

A post shared by VICE UK 🌎 (@viceuk) on

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!