Кога ќе слушнете колку се здрави семките од лубеница, повеќе нема да ги фрлате: Трик како да се искористат

Повеќето луѓе фрлаат семки од лубеница кога го јадат ова овошје. Семето од лубеница е здраво, иако ќе се согласите, не е толку вкусно како лубеницата.

Нутриционистите ве советуваат да го јадете заедно со лубеницата бидејќи е богата со протеини, витамин Б, магнезиум, мононезаситени и полинезаситени масти.

Семето на разни плодови е генерално добро за здравјето, но семето од лубеница е sвезда меѓу семињата поради сите хранливи материи, велат експертите. Семиња од лубеница и природно чистење на организмот:

1. Природен лаксатив – Јадете лубеница со сите семки, или сочувајте ги и исушете ги семките, за подоцна да можете да направите чај од нив, што помага при постојан запек. Семето од лубеница се користи и за лекување на цревни паразити.

2. Чистење на бубрезите – Чајот од семе од лубеница е природен лек за чистење на бубрезите и разградување на камењата во бубрезите. Семето од лубеница има диуретично дејство, го прочистува организмот, ги елиминира насобраните токсини и ја подобрува функцијата на бубрезите. Тие можат да ги елиминираат супстанциите што се акумулираат во бубрезите, формирајќи камења или песок.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!