Конечно за само 3 дена престанав да пушам – Ова е метод кој проверено функционира

Молитва на празникот Света Петка: Верниците денеска ги кажуваат овие зборови за љубов, мир и радост!

Молитва кон Света Петка – денес е празник посветен на светицата која е заштитничка на жената! Православните верници кај нас на 27 октомври го одбележуваат...

Како Бог влијае на Вас секој ден, а не сте ни свесни за тоа: Ова ќе Ви ги отвори очите!

Во животот често ни се случуваат работи кои не ги разбираме, но кои всушност имаат подлабоко значење. Оваа поучна приказна нека фрли нов поглед...

ВИЦ: Боже, мили, па каде беше цели седум дена?

Го немало Господ цела недела во рајот. Се појавува тој конечно, па Свети Петар го прашува: – Боже, мили, па каде беше цели седум дена? –...

ВИЦ: Психолог и крупен мафијаш во авион

Двајца патуваат во авион од Мајами за Њујорк: – Јас сум психолог. – Јас пак сум крупен мафијаш… Ај да те видам што за психолог си?...

Маж се пофали на социјалните мрежи дека конечно успеал да се ослободи од лошата навика- пушењето. Неговиот метод се споделува на сите социјални мрежи, па доколку сте го пропуштиле, подолу можете да го прочитате во целост. Можеби неговото искуство ќе помогне некому со сличен проблем.

“Лично користев различни начини, постојано се обидував да ги оставам цигарите, но секогаш неславно се завршуваше и се враќав на оваа лоша навика. Секогаш постои барем еден пушач во друштвото поради кој ќе ви “срши” волјата, а тоа не е навика, туку човекова психологија.

И така, го гледаш тој човек како пуши и ужива во тоа и буквално лиги ти потекуваат од желба да повлечеш барем еден дим. Во главата ти се врти само една мисла: Морам да запалам само една, само една… И така палиш една, па втора, па трета и ете си пак како трошиш по една кутија цигари дневно.

Во меѓувреме открив како да престанам со пушење. Па еве ќе ви го откријам методот кој мене ми помогна. Со негова помош успеав да се изборам против пушењето и да ја победам физичката криза, но и психичката.

Еве во што е штосот:
Значи, вовлечете малку дим и подигнете ја главата колку можете повеќе, завлечете ја кон назад, а потоа само “џвакајте” го димот. Џвакајте еднаш, двапати, трипати и ќе добиете чувство на непријатен мирис, а потоа дури и мачнина во устата. Повторете го овој процес 10 до 15 пати.

Направете го ова секојпат кога ќе почувствувате желба за цигара. После три дена ќе имате чувство како тукушто да сте започнале да пушите: штом ќе го вовлечете чадот, веднаш ќе почнете да кашлате. Пушењето повеќе нема да ви причинува задоволство и наскоро ќе се решите од оваа лоша навика.

Моите пријатели ја испробаа истата техника и сите се одвикнаа од пушењето. Сега дури и кога ќе почувствувам чад од цигара, повеќе немам желба да пушам” – вели овој човек.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Молитва на празникот Света Петка: Верниците денеска ги кажуваат овие зборови за љубов, мир и радост!

Молитва кон Света Петка – денес е празник посветен на светицата која е заштитничка на жената! Православните верници кај нас на 27 октомври го одбележуваат...

Како Бог влијае на Вас секој ден, а не сте ни свесни за тоа: Ова ќе Ви ги отвори очите!

Во животот често ни се случуваат работи кои не ги разбираме, но кои всушност имаат подлабоко значење. Оваа поучна приказна нека фрли нов поглед...
error: Содржината е заклучена!