Место каде што се собираат прашина и бактерии: Како едноставно да го исчистите вентилаторот во бањата

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...

ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА НЕ МОЖЕШЕ ДА ЗАПАЛИ СВЕЌА – ДАЛИ МОЛИТВИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ: На сите ќе донесе 3 важни лекции за животот!

Кога веруваме дека ќе биде добро, навистина ќе биде така – приказна која носи важни животни лекции! За молитвата, верата и исполнувањето на желбите… Понекогаш...

ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година. Легендарната приказна за...

Чистењето на бањата е меѓу најнеомилените домашни работи. Сепак, неизбежно е да се чисти и одржува, бидејќи ова е местото кое најбрзо се валка и каде поради влажноста се размножуваат голем број бактерии.

Тоалетни шолји, тушеви, мијалници се само некои од деловите од ентериерот кои треба да се земат предвид, но има и дел од бањата за кој веројатно не сте размислувале како нешто што треба да се исчисти.

Како што некогаш зградите биле изградени така што повеќето бањи имаат прозорец, денес, кога градовите се сè понаселени, не постои можност за такво нешто. И овде на сцената влегува вентилатор за да го проветри просторот, да извлече влага, пареа и непријатни мириси. Меѓутоа и вентилаторот мора да се чисти од време на време, затоа што е прав пример за собирање на прашина и нечистотии.

Неговата работа е да го циркулира воздухот, па поради тоа може ни се чини дека може сам да се исчисти, но тоа нажалост не е така. Освен што ги трга непријатните мириси тој ја извлекува и пареата па така во потполност спречува или барем ја намалува мувла.

Како и останатиот дел од домот, вентилаторите знаат да се затнат, се полнат со прашина и нечистотија со текот на времето, што може да ги блокира решетките на капакот и да го спречи да ја врши својата работа. Чистењето бара малку труд, но е прилично едноставно, а добрата вест е што доволно е оваа работа да се врши еднаш или двапати годишно.

Едноставни чекори кои даваат резултати
Прво, исклучете го осигурувачот што го напојува вентилаторот. Потоа вклучете го вентилаторот на прекинувачот и проверете дали има безбедност за да видите дали сè уште работи. Обезбедете дополнителен извор на светлина, светло и доволно е онаа што ја имаат повеќето паметни телефони.

Отстранете го капакот од вентилаторот, повеќето се само извлечени, додека некои се прицврстени со завртки кои треба да се одвртат, во зависност од моделот. Со крпа или правосмукалка соберете ја целата прашина, а потоа потопете го капакот во топла вода и сапун и оставете го малку.

Користете правосмукалка за да отстраните што повеќе нечистотија од внатрешноста на вентилаторот, вклучувајќи ги и лопатките, и доколку е потребно користете мека влажна крпа. Исплакнете го капакот, исушете го целосно и вратете го на своето место.

Вклучете го вентилаторот повторно и проверете дали сè работи правилно.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...
error: Содржината е заклучена!