Млекото на вакцинираните мајки може да ги заштити бебињата од коронавирус

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...

Предвидувањата на баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа предвиде серија настани и повеќето од нив веќе се остварија: распадот на Советскиот Сојуз, трагедијата на 11 септември 2001 година, смртта на...

Денес е празник посветен на Пресвета Богородица, најмногу го слават жените – овој обичај треба да се испочитува

Денес е Покровот на Превета Богородица. Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите застапнички молитви...

Млекото на мајките кои примиле две дози вакцина против коронавирус би можело да содржи антитела кои ќе го заштитат бебето од вирусот. Истражувањето е спроведено помеѓу декември 2020 и март 2021 година, иако е мал период научниците велат дека овој податок е охрабрувачки.

Испитана е 21 здравствена работничка во САД. Тие никогаш претходно немале коронавирус. Ова било во време кога вакцините за првпат им биле достапни на здравствените работници во САД.

Земен е примерок од мајчино млеко и крв вкупно три пати: пред вакцината, после првата доза и потоа после втората доза. Резултатите покажале дека после двете дози вакцина против коронавирус постоело силно присуство на антитела во крвта и млекото. Забележано е 100% зголемување на заштита во однос на бројот на антитела пред вакцинацијата, пренесува Independent.

Исто така бројот на антитела присутно после вакцинацијата бил поголем од оној кој бил забележан после “природната” инфекција со вирусот. Кога бебето ќе се роди, нивниот недоволно развиен имунолошки систем тешко се бори против инфекцијата, бидејќи се премногу млади адекватно да реагираат на одредени видови вакцини.

Џозеф Ларкин, професор од Универзитетот во Флорида и еден од авторите на истражувањето рекол: “Нашите резултати покажуваат дека вакцинацијата предизвикува зголемен број на антитела против SARS-CoV-2 вирусот, кој го предизвикува Ковди-19, во мајчиното млеко.

Вакцинираните мајки можат да им го пренесат овој имунитет на своите бебиња, што наскоро и ќе го докажеме”.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дрва, струја или пелети, што е најисплатливо за грејната сезона во услови на раст на цените?

На дрва евитно, со струја чисто. Според пресметките, за претстојната грејна сезона на едно домаќинство за затоплување на домот ќе му бидат потребни од...

Д-р Лазаров: Најголема грешка е што целосно вакцинираните се ослободени од секакви рестрикции

Македонија е единствената земја во светот каде првиот човек во здравството среде пандемија тера кампања за локални избори, смета матичниот лекар д-р Ненад Лазаров. На...

Трагедија во Србија: Почина 20-годишна девојка од коронавирус, бремена со близнаци

Дваесетгодишна жена од Књажевац, која била бремена со близнаци, починала синоќа во Клиничкиот центар во Ниш, од последиците од ковид-19, потврдија за српските медиуми...
error: Содржината е заклучена!