Откриен нов непријатен симптом кој го чувствуваат и излечените од корона

Луѓето кои долго закрепнуваат од коронавирусот пријавиле дека чувствуваат непријатна миризба на риба, сулфур и нешто благо.

-Оваа појава е позната под називот паросмија, што значи изобличување на чувството за мирис, а најмногу е изразена кај младите и здравствените работници, пишува Скај њуз. Оториноларингологот, проф. Нирмал Кумар вели дека тој симптом е многу чуден и единствен.

Кумар бил меѓу првите лекари кои во март идентификувале ансомија, односно губење на чувството на мирис, како симптом на зараза со коронавирус.

Тој за агенцијата АП рекол дека некои пациенти наведуваат дека чувствуваат миризба на риба, наместо било кој друг мирис, а други чувствуваат мирис на изгорено и кога во близина нема чад.

Кумар објаснил дека Ковид 19 е „невротропен вирус“, однсно дека го напаѓа нервното ткиво и дека влијае на нервите на врвот на носот, што е шок за нервниот систем.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!