Пеглата ќе биде како нова: На едноставен начин отстранете ги сите загорени дами

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Со текот на времето на пеглата може да се залепат остатоци од облека, прашина, разни наслаги и други нечистотии.

Тоа го отежнува пеглањето, а може да остави и дамки на алиштата, па затоа е важно правилно да се исчисти дното на пеглата. Ви нудиме неколку трикови за ефикасно чистење на дното од пеглата за алишта.

Црните и темни дамки се показател дека не сте се грижеле добро за вашата пегла. Кај поквалитетните пегли ваквите незгоди се случуваат поретко, но сепак кај повеќето со текот на времето се случува овој проблем.

Дното на пеглата воопшто не е тешко да се исчисти, а ние ќе ви покажеме и како. На вас останува само да го изберете начинот кој најмногу ви одговара. Пет трикови за ефикасно чистење на дното од пеглата за алишта:

Со помош на детергент за садови – Во еден сад промешајте детергент за садови со малку топла вода. Потопете едно памучно туферче во оваа течност и пребришете го дното на пеглата. Овој начин на чистење е идеален за пегли со тефлонско дно. Кај потешките случаеви изберете некој од другите начини за чистење.

Со сол – На памучна крпа посипете една лажица сол. Загрејте ја пеглата на максимум без да вклучувате пареа, па испеглајте со пеглата во делот на крпата каде сте ја туриле солта, барем неколку пати. На овој начин нечистотиите ќе се залепат на солта, па дното на пеглата ќе остане чисто.

Отстранување на восок – Доколку ви се залепи восок на дното од пеглата можете лесно да го отстраните со помош на лист од весник. Листот од весник постелете го на даската за пеглање, пеглата приклучете ја на максимум и со неа поминете неколку пати преку весникот, додека листот не го впие целиот восок.

Со сода бикарбона – Помешајте еднакви делови на сода бикарбона со вода. Добиената паста нанесете ја на памучна крпа и внимателно избришете го дното на пеглата. Потоа вклучете ја пеглата, и приклучете го копчето за исфрлање на пареа, за да може да се исчистат можните остатоци од пастата во дупките од кои излегува пареата.

Со паста за заби – Нанесете мала количина на паста за заби на дното од пеглата. Внимателно истријте ја со помош на крпа со цел да омекнат нечистотиите. Откако добро ќе ја втриете пастата, вклучете ја пеглата на пареа и пеглајте врз памучна крпа со времетраење од 5 минути.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...
error: Содржината е заклучена!