Свекрва ми има само 43 години: Луѓе мои, такво нешто не сте виделе

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...

ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА НЕ МОЖЕШЕ ДА ЗАПАЛИ СВЕЌА – ДАЛИ МОЛИТВИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ: На сите ќе донесе 3 важни лекции за животот!

Кога веруваме дека ќе биде добро, навистина ќе биде така – приказна која носи важни животни лекции! За молитвата, верата и исполнувањето на желбите… Понекогаш...

ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година. Легендарната приказна за...

Имам млада свекрва, Марина. Тaa има само 43 години. Се омажила рано. Имала само 18 години кога го родила мојот сопруг Раде, а една година подоцна неговиот брат Адам.

Таа и мојот свекор имале добар брак. Децата пораснале во среќно семејство. Марина го завршила курсот за сметководител веднаш по средното училиште и започнала да работи во мала компанија. Денес, таа е реномиран сметководител во добра компанија.

Кога Раде имал десет години, неговиот татко имал ужасна сообраќајна несреќа. Марина останала сама со момчињата. Ги научила да бидат одговорни, независни, да завршат училиште и да бидат човечки.

Кога биле средно училиште, Марина ги пратила во странство да учат. Добиле стипендии и таа не морала да се грижи за нив. Барем не финансиски.

Така се запознавме со Раде и наскоро се венчавме. И двајцата сме студенти од завршна година. Марина реши да ни плати за свадбата и медениот месец. После тоа, разговаравме со неа само еднаш месечно, за размена на основни информации.

Помладиот брат на Раде живее со својата мајка, но таа не го финансира. Таа честопати вели: „Нема да хранам стар коњ“. Неодамна добивме дете, ќерка. Свекрвата ни честиташе, донесе подарок во форма на пелени, средства за бебиња, каша, облека … Таа нè бакна сите и исчезна. Има свој сопствен живот.

Таа оди на пешачење за време на викендите, вози велосипед, скии во зима, е на море во лето … Кога ја бараме да ја почува нејзината внука, таа вели: „И јас своите сама ги чував“. Кога ја замолуваме да ни позајми пари за кирија, таа вели: „Грижете се за себе, мене никој не ми помогна“.

Моите родители се пензионирани, тие едвај врзуваат крај со крај. Не можам да ги прашам за пари, но ни да го чуваат детето затоа што се болни. Додека се измачуваме, Марина цвета. Таа неодамна ни рече: „Ако сакав бебе, ќе се омажев и ќе родев едно“.

Се разбира, понекогаш таа ни дава подароци, но тоа не е доволно. Неодамна имав тежок грип и мојот сопруг со денови ме негуваше. Марина дојде и се грижеше за нејзината внука неколку дена.

Веднаш штом виде дека сум подобро, таа се поздрави со нас и рече: „Сега продолжете сами!“ Тоа е мојата свекрва.

Извор :stil.kurir.rs

Фото :shutterstok

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...
error: Содржината е заклучена!