ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година.

Легендарната приказна за суперхеројот со две плетенки потекнува од пенкалото на Астрид Линдгрен, а милиони деца сè уште мислат дека таа изгледа точно како што ја прикажал на малите екрани. Ингер откри дека дознала за аудицијата додека гледала телевизија со нејзиниот татко кога имала 8 години.

“Водителката рече дека планираат да ја снимаат Пипи и дека бараат три деца. Тато се сврте кон мене и ме праша дали сакам да одам на аудиција, а јас реков да”, рече еднаш актерката, откривајќи дека 8.000 девојчиња се пријавиле кастингот во тоа време.

Таа ја доби улогата, а потоа започна вртоглавиот успех. Сепак, призна дека не и било лесно на училиште, но научила дека работите во животот се „и добри и лоши“. „Тоа беше мојот живот од 8-та година од животот. Не знаев поинаку, морав да се навикнам.

Ингер ја доби наградата за најпопуларен лик на телевизија и филм за оваа улога. Денес има 61 година, работи како секретарка во компанија и повремено глуми во театар. А еве како изгледа денеска:

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!