ФРОЈД Како да препознаете глупави луѓе – само поставете им ЕДНО прашање

Молитва на празникот Света Петка: Верниците денеска ги кажуваат овие зборови за љубов, мир и радост!

Молитва кон Света Петка – денес е празник посветен на светицата која е заштитничка на жената! Православните верници кај нас на 27 октомври го одбележуваат...

Како Бог влијае на Вас секој ден, а не сте ни свесни за тоа: Ова ќе Ви ги отвори очите!

Во животот често ни се случуваат работи кои не ги разбираме, но кои всушност имаат подлабоко значење. Оваа поучна приказна нека фрли нов поглед...

ВИЦ: Боже, мили, па каде беше цели седум дена?

Го немало Господ цела недела во рајот. Се појавува тој конечно, па Свети Петар го прашува: – Боже, мили, па каде беше цели седум дена? –...

ВИЦ: Психолог и крупен мафијаш во авион

Двајца патуваат во авион од Мајами за Њујорк: – Јас сум психолог. – Јас пак сум крупен мафијаш… Ај да те видам што за психолог си?...

Зигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни оставил генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја запамти – како да препознавате глупави луѓе.

„Првиот знак на човечката глупавост е целосното отсуство на срам“.

Легендарниот психијатар многу брзо ја откривал човечката глупавост, а како и вие да ја препознавате, советува во една единствена реченица: „Првиот знак на човечката глупост е целосното отсуство на срам“, рекол Фројд. Така, кога ќе се најдете во ситуација кога се срамите од туѓото однесување или изјава или сте изненадени од некои луди постапки – веднаш знаете со кого си имате работа.

„Ако не ве ценат, не се докажувајте – бидете тоа што сте!“

Проблемот не е во вас, туку е во нив. Затоа, не ги намалувајте критериумите и не го правете она што другите го сакаат, не изигрувајте нивен кловн. Верувајте дека ќе ве искористат во одреден момент, тоа е во природата на луѓето.

Кога ќе им дадете еден прст – ви ја земаат цела рака. На крајот навистина повеќе нема да ве ценат, па сѐ што сте направиле и сте поминале ќе биде залудно. Ако не ве ценат, не докажувајте се – бидете тоа што сте. Не ја намалувајте цената на вашето достоинство за да стекнете доверба која и онака нема да ја добиете.

„Ако не ви веруваат – не се правдајте“

Кога не сакаат да веруваат – нема да веруваат. Ќе го искористат тоа за некои лоши намери. Доволно е да останете верни на себе и покрај сѐ и ќе видите како работите сами по некое време ќе се променат. Но, не очекувајте промени преку ноќ.

Вистинските луѓе порано или подоцна ќе ја откријат вашата вредност. Кога ќе најдете такви луѓе, држете ги како капка вода на дланка, а другите игнорирајте ги. Вашите очи нема веднаш да ја забележат вредноста на таквите луѓе, но штом ќе ги препознаете, не дозволувајте ништо да ве одвлекува од нив.

Кога ќе станете најдобрата верзија од себе, тогаш ќе се појават луѓе чие присуство ќе стане вистинска авантура на заеднички живот. Тогаш вашиот заеднички живот ќе стане она што отсекогаш сте го посакувале.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Молитва на празникот Света Петка: Верниците денеска ги кажуваат овие зборови за љубов, мир и радост!

Молитва кон Света Петка – денес е празник посветен на светицата која е заштитничка на жената! Православните верници кај нас на 27 октомври го одбележуваат...

Како Бог влијае на Вас секој ден, а не сте ни свесни за тоа: Ова ќе Ви ги отвори очите!

Во животот често ни се случуваат работи кои не ги разбираме, но кои всушност имаат подлабоко значење. Оваа поучна приказна нека фрли нов поглед...
error: Содржината е заклучена!